Co niszczy Twoje okulary przeciwsłoneczne na plaży?

Okulary przeciwsłoneczne są konieczne podczas słonecznych dni. Przede wszystkim mają za zadanie chronić nasz wzrok. Okulary przeciwsłoneczne bezwzględnie powinny być wyposażone w filtr UV. Dodatkowym wsparciem w zapobieganiu odbiciom słonecznym będę okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Jednak to w okresie wakacyjnym okulary przeciwsłoneczne będą najbardziej narażone na zniszczenia. Co niszczy okulary przeciwsłoneczne na plaży? I jak je uchronić przed uszkodzeniem? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Czego nie robić z okularami na plaży?

Okulary z antyrefleksem i te wyposażone w filtr UV są znacznie  lepsze dla zdrowia od okularów, które możemy kupić w sklepie sieciowym lub np. na nadmorskim straganie. Są one jednak droższe, dlatego warto, żeby posłużyły nam jak najdłużej. Jest kilka rzeczy, których warto unikać, by nie narażać naszego sprzętu na uszkodzenia.

Wysoka temperatura

Nie należy wystawiać naszych okularów przeciwsłonecznych na wysoką temperaturę przez dłuższy czas. Temperatura powyżej 50°C niszczy szkła. Szkła z antyrefleksem wystawione na ekspozycję słoneczną mogą zżółknąć, a ta powłoka może z kolei się złuszczyć. Jeśli w danym momencie okulary nie są nam potrzebne, np. kiedy idziemy do wody, lepiej będzie jeśli schowamy je do torby.

Dlaczego musimy uważać na piasek?

Niewinny na pierwszy rzut oka piasek może uczynić dużo szkód naszym okularom. Pod żadnym pozorem nie należy czyścić okularów na plaży, gdyż piach, który mógł się dostać pomiędzy szkła a oprawki, może nieodwracalnie je porysować. Po każdej wizycie w miejscu ze żwirem należy porządnie wymyć okulary, by uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń. W międzyczasie najlepiej trzymać okulary w szczelnym etui, które będzie chronić je przed czynnikami zewnętrznymi.

Niewidoczni pogromcy warstw ochronnych

Kiedy mamy na sobie okulary przeciwsłoneczne musimy uważać na wodę morską i basenową. Sól z morza i chlor z basenu skutecznie wyniszczają warstwy ochronne ze szkieł. Dodatkowo działalność tych cząsteczek negatywnie wpływa na oprawki. Uszkodzeniu może ulec kolor i struktura. Po każdej wizycie w akwenie wypłuczmy okulary pod kranem. Do mycia możemy użyć letniej wody z dodatkiem niewielkiej ilości mydła. 

Profesjonalny dobór okularów

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem okularów przeciwsłonecznych, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z fachowych porad specjalistów. W salonach Italooptica posiadamy szeroki wybór opraw i szkieł. Chętnie doradzimy i wybierzemy dla Ciebie najlepsze szkła przeciwsłoneczne. Zapraszamy do naszych salonów.

To również może Cię zainteresować