Ćwiczenia na oczy

Ćwiczenia na oczy

Ćwiczenia na oczy to naturalna metoda by utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Systematycznie wykonywane potrafią przynieść zaskakujące efekty. W wielu przypadkach polepszają jakość widzenia i zapewniają oczom sprawność na lata. W poniższym wpisie podpowiemy, jak dbać o wzrok w kontekście tego, jak ćwiczenia dla oczu wspomagają funkcjonowanie tego narządu. 

Ćwiczenia na zmęczone oczy

Ćwiczenie na zmęczone oczy są bardzo łatwe do wykonania. Nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy też specjalnego przygotowania. Możemy je wykonywać w każdym dowolnym miejscu, będąc na spacerze, w przerwie w pracy, w domu, w trakcie dojazdów do pracy. Ćwiczenia regeneracyjne dla oczu to naturalny sposób, aby przynieść ulgę zmęczonym oczom. Trening oczu najlepiej wykonywać systematycznie po kilka razy dziennie. Najlepiej wygospodarować sobie kilka przerw na ćwiczenia po kilka minut.  Aby były one dla naprawdę skuteczne, powinny być powtarzane każdego dnia, regularnie.

Avanglion okulary Italooptica

Ćwiczenia rozluźniające oczy

Patrzenie w lewo, w prawo

W tym ćwiczeniu zamykamy powieki i przesuwamy oczy raz w prawo i następnie analogicznie raz w lewo. Zalecane jest wykonanie po pięć ruchów po każdej stronie. W tym ćwiczeniu ważna jest precyzja i spokojne, powolne ruchy. Wykonując to ćwiczenie, możemy liczyć na znaczne wzmocnienie mięśni gałki ocznej.

Masaż oczu

Wystarczy się rozluźnić, usiąść prosto i patrzeć przed siebie jak najdalej to możliwe, nie poruszając przy tym głową. Następnie można wzrokiem zatoczyć kilka kręgów, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Na zakończenie zamykamy oczy, a potem kilka razy mrugamy. Do tego można dodać masaż oka który szybko przyniesie ukojenia.

Zaciskanie powiek

Ćwiczenie bardzo proste w wykonaniu, które nie wymaga specjalnego skupienia. Wystarczy przy zamkniętych oczach, nabrać powietrze i napiąć mięśnie twarzy oraz szyi. Następnie zacisnąć mocno szczęki i wstrzymać oddech, jednocześnie zamykając powieki na kilka sekund. Wypuszczamy powietrze otwierając szeroko usta oraz oczy.

Patrzenie w dal

W tym ćwiczeniu należy wygodnie usiąść, a następnie znaleźć punkt gdzieś daleko i patrzeć na niego. Można wzrokiem zatoczyć kilka kręgów, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Na zakończenie zamykamy oczy, a potem kilka razy mrugamy. Do tego można dodać masaż oka który szybko przyniesie ukojenia

Palming

Oczy najlepiej relaksują się w ciemności, ale w środku dnia ciężko o ciemność. William Horatio Bates, amerykański okulista, wymyślił palming. Oczy zasłoń środkiem dłoni, tak by wyeliminować dochodzące do gałek ocznych światło. Daj się pochłonąć tej ciemności. Ćwiczenie zmniejsza napięcie mięśni oraz wiązadeł ocznych. Tylko wtedy wytwarzana jest rodopsyna, niezwykle ważna dla wzroku.

Joga oczu przy komputerze

Długie godziny spędzone przy komputerze, to dla naszych oczu nie lada wysiłek. Po wielogodzinnej pracy mają prawo czuć się zmęczone, być podrażnione, czy też zaczerwienione. Ukojenie może przynieść kilka zasad, które warto wcielić w życie i się do nich stosować.

  1. Jak najczęściej odrywaj wzrok od komputera i spoglądaj w dal, najlepiej na coś zielonego (np. drzewa za oknem), bo to wyjątkowo odprężający kolor.
  2. Co 30 minut rób serię szybkiego mrugania w celu nawilżenia oczu.
  3. Gdy czujesz zmęczone oczy, zasłoń je dłońmi na kilka, kilkanaście sekund.
  4. Co jakiś czas popatrz na jakikolwiek inny przedmiot niż monitor komputera i obrysuj go wzrokiem.
  5. Po godzinie pracy, zrób 5 minut przerwy.
  6. Otwieraj okno kilka razy w ciągu pracy.

Zadbaj o wzrok z salonami Italooptica

Zdarzają się sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie ze wzrokiem, a wykonywane w zaciszu domowym ćwiczenia na oczy, nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Warto wówczas skonsultować się ze specjalistą. W naszych salonach Italooptica służymy radą i wsparciem, zachęcamy do wykonywania regularnie profesjonalnego badania wzroku u okulisty.

To również może Cię zainteresować