
Coraz częściej pojawia się pytanie, czy okulary stanowią dla nas ochronę w kontakcie z koronawirusem, skoro stosowanie maseczek wykazuje takie działanie. Oczy są bowiem jedną z dróg przedostawania się wirusa do organizmu człowieka, co wymaga specjalnych metod ich ochrony, zarówno u chorych, jak i personelu medycznego. Według chińskich naukowców w badaniu zamieszczonym na portalu JAMA Ophthamology, odsetek osób krótkowzrocznych w grupie pacjentów z COVID-19 był pięć razy mniejszy niż w społeczeństwie. Badanie może stanowić dowód, że osoby, które są posiadaczami okularów korekcyjnych są mniej podatne na COVID-19 a noszenie okularów zmniejsza ryzyko zakażenia.
Teoria badania
Osoby biorące udział w badaniu, średnio podczas dnia dotykali 20 razy okolice oczu i ust – czyli miejsca, które są narażone na przeniknięcie koronawirusa do organizmu. Oczy natomiast, które również są medium i nośnikiem wirusów, osoby biorące udział w badaniu dotykały średnio trzy razy dziennie. Osoby noszące okulary natomiast nie posiadały tego nawyku. Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem
Jakie okulary w walce z koronawirusem?
Okulary każdego typu i rodzaju stanowią mechaniczną barierą przed każdym wirusem, również SARS-CoV-2. Nie ma tu znaczenia czy będą to okulary zerówki, korekcyjne czy też przeciwsłoneczne – każde jedne będą naszą tarczą ochronną w walce z wirusem. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, każde zatem dotknięcie czy to nosa, ust czy oczu stanowi dla nas ryzyko zakażenia się wirusem, wniknięciem go do organizmu. Ważna jest bardzo nasza codzienna higiena, mycie rąk ma tu istotne znaczenie – ponieważ mamy w nawyku dotykanie nimi również oczu. Powstaje więc pytanie jak zmniejszyć możliwość zakażenia poprzez oczy?
Opinie międzynarodowych oraz polskich badaczy i ekspertów jednogłośnie mówią o tym, że noszenie okularów stanowi ochronną barierę między wirusem a człowiekiem. Poza tym, że pełnią funkcję ochronną mają działanie wspierające nasz wzrok. Chronią nasze oczy również przed nadmiernym promieniowaniem niebieskiego światła.
Okulary a koronawirus - jak czyscić?
Każde nasze wyjście z domu, które daje nam ryzyko kontaktu z osobami chorymi, oraz bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wirusem, powinno nas obligować do dezynfekcji okularów. Wato wówczas sięgnąć po dedykowane do ich pielęgnacji specjalnych sprayów, dobrze sprawdzi się również ciepła woda lub bardzo delikatne detergenty. Nie sięgajmy po agresywną chemię do czyszczenia okularów, taką, która zawiera aceton lub alkohol. Możemy w ten sposób łatwo uszkodzić powłokę soczewki okularowej. Miejscem, gdzie czyścimy okulary są również noski okularowe. Noski bezpośrednią stykają się ze skórą, stanowią powierzchnię gdzie gromadzi się dużo zanieczyszczeń. Do ich czyszczenia sprawdzi się dobrze szczoteczka do zębów z użyciem wody i delikatnego płynu. W salonie optycznym również możemy poprosić o wyczyszczenie okularów. Służą do tego specjalne ultradźwiękowe myjki.