Jak chronić oczy zimą?

Zima to dla naszych oczu wymagający okres, w którym znacznie narażone są one na przesuszenie. Z jednej strony mamy do czynienia z mroźnym i ostrym powietrzem panującym na zewnątrz, z drugiej strony natomiast, z powietrzem suchym – poprzez przebywanie w pomieszczeniach które są ogrzewane. Zimowa aura za oknem może skutkować dla naszych oczu takimi dolegliwościami jak: łzawienie, pieczenie i szczypanie oczu. Aby tego uniknąć podpowiadamy jak dbać i chronić oczy zimą, i co robić aby w chłodniejszym dla nas okresie, żyło im się lepiej.

Sposoby na dbanie o oczy zimą

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

Często gdy sypie za oknem śnieg, wieje porywający wiatr a temperatura na zewnątrz nie zachęca do wyjścia, alternatywą jest najczęściej dla nas ciepły koc i interesujący serial. Przebywanie w sezonie grzewczym w ciepłym pomieszczeniu może działać jednak niekorzystnie dla naszych oczu. Suche powietrze wysusza nasze spojówki i nasila uczucie suchości w oczach. Może być powodem swędzenia oczu, a także ich zaczerwienienia. Ważne jest aby temperatura w mieszkaniu czy też domu nie przekraczała 21°C.

Regularnie oczyszczaj i nawilżaj powietrze w pomieszczeniach.

Dobrym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu jest rozwieszenie na grzejnikach mokrych ręczników lub po prostu naczyń z wodą. Pomoże to na takie dolegliwości, jak łzawienie, pieczenie i szczypanie oczu. Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest zakup dobrego nawilżacza powietrza, który będzie dbał o dobry poziom wilgotności w pomieszczeniu. Warto również zainwestować w rośliny o zdolnościach filtrujących powietrze.

Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia oczu.

Dla przesuszonych, zmęczonych i podrażnionych oczu ulgę przyniesie ich regularne nawilżenie. Tutaj  świetnie sprawdzą się każde krople o właściwościach nawilżających, zarówno te ze świetlikiem jak i  te bez konserwantów. Warto jednak swój wybór skonsultować ze specjalistą, który pomoże wybrać najlepsze krople dla naszych oczu. W naszych salonach Italooptica oferujemy pełne doradztwo w wyborze odpowiednich kropli, jak również profesjonalne badanie wzroku.

Zdrowo się odżywiaj i nawadniaj organizm.

Dietetycy oraz eksperci żywienia od lat trąbią na alarm jak ważne jest nawodnienie organizmu. Pora roku nie ma tu większego znaczenia, tak samo ważny jest poziom nawodnienia zimą, jak latem. Zimą większość czasu spędzamy w pomieszczeniach ogrzewanych, gdzie panuje bardzo suche powietrze. Dlatego zalecane jest aby wypijać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Dużą rolę ma również zbilansowana dieta i spożywanie wysokiej jakości pokarmów. Dieta bogata w warzywa i owoce ma dobroczynny wpływ na produkcję łez, tym samym na nawilżenie oka i zapobieganie uczucia suchości.

Zakładaj okulary przeciwsłoneczne zimą.

Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się zimą nie tylko w słoneczne Chronią nasze oczy przed promieniami UV, ale również przed wiatrem. Zmniejszają także suchość Najlepiej wybrać profesjonalne okulary przeciwsłoneczne w dobrym salonie optycznym. Okulary zakupione u optyka dają nam gwarancję pełnej ochrony oczu i bezpieczeństwa. Nie mamy wówczas ryzyka, że zakupione okulary zamiast nam pomóc, będą nam szkodzić.

Minimalizuj czas spędzony przed ekranem.

Wielu z nas spędza dużą ilość czasu przed ekranem telewizora, telefonu czy też komputera. Narażeni jesteśmy przez to na dużą emisję niebieskiego światła. Jego nadmiar może mieć negatywne skutki. Może prowadzić do rozwoju poważnych chorób oczu. Zanim rozwiną się choroby może też towarzyszyć nam uczucie suchości w oczach lub piasku pod powiekami. Warto więc dozować sobie kontakt z urządzeniami i systematycznie robić przerwy. Tylko w ten sposób damy odetchnąć naszym oczom. Warto również zaopatrzyć się w okulary z powłoką blokującą światło niebieskie.

Skuteczne metody na dbanie o oczy zimą

Jest wiele sposobów na to by zadbać o oczy zimą. Ważne aby podjąć jakiekolwiek kroki w tym kierunku i regularnie je stosować. Nie powinniśmy zaniedbywać szczególnej troski o oczy w okresie zimowym, ponieważ może to w przyszłości prowadzić do rozwoju pewnych chorób i pogorszenia się wady wzroku. Jeśli czujesz, że zimą Twoje oczy są w gorszej kondycji, lub też z Twoim wzrokiem zaczyna się coś niepokojącego dziać. Zapraszamy na dokładne i profesjonalne badanie wzroku, do jednego z naszych salonów.

To również może Cię zainteresować