Jak często badać wzrok?
Italooptica optyk, okulista - zmętnienie ciała szklistego

Badanie wzroku to podstawowe badanie okulistyczne. Lekarze okuliści, a także optometryści zalecają wykonywać je systematycznie, aby sprawdzić w jakiej kondycji znajduje się nasz wzrok. Regularna profilaktyka daje możliwość odpowiednio szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości związane ze wzrokiem. Wczesne ich wykrycie zwiększa późniejsze szanse na ich zwalczanie. Decydując się na kontrolne badanie wzroku możemy uniknąć poważnych chorób. W naszej codziennej praktyce niejednokrotnie pada pytanie – jak często powinniśmy badać wzrok? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym wpisie.

Dlaczego regularne badania są tak ważne?

Wzrok jest jednym z kluczowych zmysłów człowieka. To on w większości odpowiada za bodźce ze świata zewnętrznego, które odbieramy. Regularne badania umożliwiają nam odpowiednie działania profilaktyczne. Dzięki nim można dobrać odpowiednią korekcję wady wzroku i dostosować odpowiednie szkła okularowe. Często też regularne badanie pozwalają zdiagnozować chorobę, zanim odczujemy jej skutki. Regularne badania diagnostyczne wzroku mogą nam oszczędzić wielu dolegliwości.

Zespół suchego oka - gabinet okulistyczny Italooptica - leczenie

Czy badanie wzroku u optmetrysty wystarczy?

Zalecane jest regularne badanie wzroku, które daje nam możliwość szybkiej reakcji na wszelkie pojawiające się zmiany. Jeśli planujemy jedynie odświeżenie opraw okularowych lub zmianę na nowe – spokojnie może nam pomóc w tym optometrysta, który ma stosowane wykształcenie oraz praktykę w korekcji wzroku. W salonach Italooptica nasi doświadczeni optometryści są do Państwa dyspozycji.

Badanie wzroku u dzieci

Badanie wzroku u dziecka można wykonać już w okresie noworodka. Szczególne zalecenie dotyczy niemowląt o niskiej masie urodzeniowej lub też wcześniaków. Maluchy należy bardzo uważnie obserwować. Wszelkie nieprawidłowości które zauważymy typu zez, uciekające oko czy silnie ropiejące oczy – należy niezwłocznie zgłosić do okulisty. Zgodnie z zaleceniami, dzieci powinny być poddawane kompleksowemu badaniu oczu gdy mają 6 miesięcy, 3 lata oraz 5 lat. Po tym okresie, powinny być badane raz na rok lub jeśli nie wymagają korekcji – raz na dwa lata. 

Badanie wzroku u dorosłych

Osoby dorosłe powinny kontrolować swój wzrok – raz na dwa lata. Dotyczy to osób które nie posiadają problemów ze wzrokiem. Osoby które noszą okulary lub soczewki powinny badać swój wzrok – raz na rok. Również w sytuacji kiedy nie odczuwają żadnych zmian w swoim wzroku. Ważna jest regularna profilaktyka, która pozwoli na bieżąco ocenić stan naszych oczu. Ważne, by osoby po 40-stym roku życia badały systematycznie swój wzrok. W tym przedziale wiekowym pojawiają się pierwsze oznaki prezbiopii tzw. starczowzroczności. Jest to wada związana z postępującym zesztywnieniem soczewki i osłabiającą się zdolnością akomodacji oka (mięśnie akomodacyjne robią się coraz słabsze). Zmiany te związane są z wiekiem, i wymagają kontroli u specjalisty. 

Kiedy umówić wizytę u okulisty?

Do okulisty należy udać się w przypadku, gdy pojawiły się u nas objawy tj.:

  • częste mruganie
  • zamazany obraz
  • bóle głowy
  • nadmierne łzawienie
  • pogorszenie wzroku
  • infekcje oka
  • światłowstręt
  • pieczenie, swędzenie, suchość lub ból oczu
  • zaczerwienienie oczu
  • uczucie ciała obcego w oku.

Badania wzroku w salonach Italooptica

W naszych salonach Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie można wykonać profesjonalne badania wzroku. Nasi lekarze okuliści specjalizują się w leczeniu różnego rodzaju wad wzroku m.in. astygmatyzmu, krótko i nadwzroczności, a także jaskry, zaćmy. Problemów z widzeniem nie można odkładać na później. Odwiedź jeden z naszych salonów i oddaj swój cenny wzrok w ręce specjalisty.

To również może Cię zainteresować