Jak czyścić okulary
Jak czyścić okulary - Italooptica Łódź optyk, okulista

Okulary to dziś nie tylko narzędzie służące poprawie wzroku, to również moda, styl, wyrażenie siebie. To często dopełnienie naszej codziennej stylizacji. Dziś okulary nabrały innego wymiaru. Zasługują na szczególne traktowanie, tak aby były jak najdłużej funkcjonalne i służyły jak najdłużej. I bez względu na to czy są  to okulary korekcyjne, progresywne czy też przeciwsłoneczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Warto temu przyjrzeć się bliżej, uzyskać cenne jak dbać o okular, by pozostały z nami na dłuższy czas.

Jakie są najczęstsze błędy przy czyszczeniu okularów?

Są sytuacje, których należy unikać przy czyszczeniu okularów. Należą do nich:

  • czyszczenie okularów za pomocą odzieży
  • czyszczenie okularów śliną
  • korzystanie z płynów zawierających aceton np. płynu do szyb
  • używanie papieru toaletowego, ręczników papierowych i chusteczek higienicznych

Wszystkie z powyższych metod są agresywnymi sposobami czyszczenia okularów, które mogą je porysować.

Dobór ściereczki do okularów

Już podczas zakupu okularów dostajemy często w pakiecie ściereczkę do ich czyszczenia. Ważne by była to ściereczka z mikrofibry, która nie pozostawia smug, cząstek kurzu i jest wielokrotnego użytku. Taka, która dokładnie wyczyści szkła okularowe i ich nie porysuje. Ważne, aby nie sięgać po serwetki, chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy czy papier toaletowy – każdy z nich wykonany jest z papieru i może zawierać bardzo małe kawałki drewna – co w efekcie porysuje nam powierzchnie szkieł i je po prostu uszkodzi.

Jak czyścić okulary by nie pozostawić smug?

By uniknąć powstania smug na naszych okularach, zaczynamy od zwilżenia ich pod bieżącą letnią wodą. Następnie warto sięgnąć po płyn do naczyń, ale taki który nie zawiera w swoim składzie ekstraktu z cytryny i balsami. W kolejnym etapie – po ich umyciu strząsamy kropelki wodą i finalnie wycieramy ściereczką z mikro włókna.

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest poprawienie jakości widzenia, zminimalizowanie pojawiania się odblasków świetlnych i odbijania światła. Powłoka antyrefleksyjna  należy do delikatnych, dlatego łatwo o jej uszkodzenie. Szkła z antyrefleksem wymagają potraktowania ich specjalnymi płynami do mycia okularów. Takie specjalistyczne preparaty znajdziemy w naszym sklepie optycznym. Nie zalecamy kupowania płynów do mycia okularów w centrach handlowych – gdyż ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Jak czyścić okulary progresywne?

Szkła w okularach progresywnych wykonane są z tworzywa optycznego, które jest wrażliwe na uszkodzenia. Do ich czyszczenia należy przykładać szczególną uwagę, gdyż mają nam posłużyć na długie lata. Pamiętajmy żeby nie trzymać okularów za to co w nich najcenniejsze – czyli za szkła. Najlepiej sprawdzi się ich czyszczenie letnią wodą, delikatnym płynem do mycia naczyń i ściereczką z mikrofibry.

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Tutaj zasada pielęgnacji okularów nie odbiega od normy. Nie sięgamy po materiały, które mogą nam porysować powierzchnię okularową. Używamy specjalnych preparatów do czyszczenia okularów oraz ściereczki z mikrofibry. Ważne by nie zostawiać okularów przeciwsłonecznych w nasłonecznionym aucie, bo ich powłoki ulegają wówczas zniszczeniu.