Jak latem dbać o wzrok

Letni okres to bardzo wymagający czas dla naszych oczu. To okres bardzo intensywnej ich ekspozycji na słońce, a także czas narażenia na kontakt z piaskiem, słoną wodą, a także i chlorem. Czynniki te mogą mieć niekorzystny wpływa na nasz wzrok. Mogą powodować podrażnienie, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Dlatego warto wprowadzić kilka zmian na czas wakacji, dzięki którym nasze oczy poczują się lepiej, a my będziemy mogli spokojnie i bez obaw cieszyć się odpoczynkiem. W poniższym wpisie podpowiadamy jak prawidłowo zadbać o oczy latem. 

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to podstawa. Okulary przeciwsłoneczne kupione u optyka są gwarancją ochrony oczu, ponieważ posiadają filtr UV. Dzięki niemu szkodliwe promieniowanie UVA i UVB nie może przedostać się do oczu. Należy uważać na okulary przeciwsłoneczne które dostępne są w galeriach, sieciowych sklepach czy marketach. Dość często poza walorami wizualnymi, nie mają one nic więcej do zaoferowania i są bardzo szkodliwe dla oczu.

Dieta bogata w owoce i warzywa

Lato do czas dobrodziejstw w postaci sezonowych warzyw i owoców. Chcąc zadbać o wzrok powinniśmy w okresie wakacji spożywać więcej borówek, jagód, jeżyn oraz malin które wspomagają widzenie, funkcje siatkówki i krążenie krwi w oku. Pomagają również chronić oczy i utrzymać je w zdrowiu. Warto również sięgać po warzywa bogate w luteinę, takie jak: jarmuż, kapusta włoska, natka pietruszki, szpinak, szczypior, czy papryka.  

Odpowiednie nawilżenie oczu

Bardzo istotne latem jest nie tylko nawilżenie skóry ale również oczu. Pamiętajmy, że latem mamy nieustanny kontakt z klimatyzacją, wentylatorami oraz nadmiernym słońcem. Wszystkie te czynniki mogą powodować suchość oka. By nie doprowadzić do niepożądanych objawów wynikających z nadmiernej suchości oka, pamiętajmy o ich nawilżaniu. Ratunkiem z pewnością będą nawilżające krople, które dadzą ukojenie podrażnionymi i zaczerwienionymi oczami. W aptekach dostępne są krople z kwasem hialuronowym, które bardzo dobrze nawilżają oczy i chronią je przed suchością.

Ochrona soczewek kontaktowych

Osoby które na co dzień korzystają z soczewek kontaktowych, powinny pamiętać o ich odpowiedniej higienie i nawilżeniu oczu. Pomocne tu będą dobre krople nawilżające, wzbogacone np. kwasem hialuronowym. Czas plażowania to okres nieustannego kontaktu z piaskiem. Nietrudno zatem w okresie wakacji o zatarcie oka, czy też dostanie się pod soczewkę drobinek piasku czy kremu do opalania. Uszkodzona soczewka nie nadaje się do użytku, może skaleczyć delikatną śluzówkę oka. Także podczas pływania wskazane są okulary do pływania, które zapobiegają wypłukaniu soczewek kontaktowych oraz podrażnieniu oczu przez morską sól lub też basenowy chlor.

Niezawodna pomoc okulisty

Zdarzają się sytuacje, w wyniku których oczy uległy takiemu podrażnieni, że wskazana jest pomoc specjalisty. W salonach Italooptica, czekają na Państwa okuliści, którzy wykonają profesjonalne badanie wzroku i udzielą wskazówek jak dbać o czy latem,  i co warto mieć ze sobą w wakacyjnej apteczce, kiedy nasze oczy odmówią posłuszeństwa.

 

To również może Cię zainteresować