Jak wykryć wadę wzroku u dziecka?

Problemy ze wzrokiem dotykają zarówno dorosłych jak i dzieci. Czasami wynika to z wad genetycznych, niekiedy pogorszenie wzroku jest spowodowane innymi czynnikami. Osoby świadome zdają sobie sprawę, że ich wzrok może się pogorszyć, więc kiedy odczuwają jakieś objawy umawiają się na kontrolę do specjalisty. W gorszej sytuacji są dzieci, które nie są tak świadome swoich zmysłów. Jeśli jesteś rodzicem warto wiedzieć jakie zachowania u najmłodszych powinny wzbudzić twoją uwagę. Poniższy wpis poświęcony jest wykrywaniu wady wzroku u dzieci.

Wzrok - najważniejszy narząd

Wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich narządów, dlatego warto dbać o niego już od najmłodszych lat. Jeśli nasze dziecko notorycznie siada zbyt blisko telewizora bądź potyka się o zabawki, to niekoniecznie powód do denerwowania się, a może sygnał do skontrolowania oczu.

Italooptica Łódź optyk, okulista - jak zadbać o wzrok

Sygnały wskazujące na dalekowzroczność

Dalekowzroczność polega na bardzo dobrym widzeniu przedmiotów w dalszej odległości a słabym widzeniu przedmiotów ustawionych blisko. Kiedy dziecko trzyma zabawki bądź książki dalej, siada daleko od telewizora lub mruży oczy to być może zmaga się właśnie z tą wadą.

Objawy bliskowzroczności

Krótkowzroczność przejawia się słabym widzeniem przedmiotów zlokalizowanych daleko. Wówczas dziecko słabo widzi po zmroku, siada blisko telewizora, ma problemy z rozpoznawaniem znajomych osób z dalszej odległości. Ten problem najczęściej wychodzi u dzieci na etapie szkolnym.

Sygnały wskazujące na astygmatyzm

Osoby chorujące na astygmatyzm widzą zamglony, niewyraźny obraz. Dolegliwość ta jest dziedziczna. Dzieci dotknięte astygmatyzmem mogą mieć problemy z czytaniem oraz widzeniem zarówno z bliska jak i z daleka. Dzięki szybkiej reakcji specjalista może zidentyfikować chorobę i wskazać sposób korekcji wady.

Objawy zeza

Kolejną dolegliwością na jaką mogą cierpieć dzieci jest zez. Choroba ta polega na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych. Są one skierowane w dwóch różnych kierunkach. Jest to dosyć łatwa do zauważenia przypadłość. W przypadku podejrzeń, że nasze dziecko choruje na zeza, najlepiej udać się do okulisty, w celu zdiagnozowania problemu i ustalenia strategii przeciwdziałania tej przypadłości.

Profesjonalne badania wzroku

W momencie, w którym zauważymy niepokojące zachowanie u dziecka, najlepiej jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty. W salonach Italooptica, czekają na Państwa najlepsi okuliści, którzy z chęcią wykonają potrzebne badania i podpowiedzą, jak postępować z różnymi chorobami. Co ważne – mają oni bardzo dobre podejście do dzieci, dzięki czemu najmłodszy pacjent będzie czuł się komfortowo.

To również może Cię zainteresować