Jak zadbać o wzrok?
Italooptica Łódź optyk, okulista - jak zadbać o wzrok

Wzrok to nasz nieoceniony narząd, jak to mówią król zmysłów, który jak woda jest nam potrzebny do życia by w pełni funkcjonować. Pomaga nam poznawać świat i doceniać jego kolory. Rejestruje większość komunikatów pozawerbalnych i to dzięki niemu odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie. Niestety dzisiejsze czasy nie są łatwe dla naszych oczu. Codziennie są one bowiem bombardowane przez setki bodźców, które nie zawsze mają dobry wpływ na nasz wzrok. Komputery i telefony, z którymi mamy codziennie styczność pogarszają nasz wzrok, męczą oczy. Podpowiadamy dziś zatem jakie są metody by nasze oczy czuły się dobrze i jak zadbać o wzrok w czasach jego wzmożonej emisji na promieniowanie niebieskie.

 

Jak dbać o oczy przy komputerze?

Komputery zdominowały świat i są nierozłącznym elementem naszego życia. Stosujemy je w pracy, w szkole, w domu, w podróży. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Ważne jest aby zachować w kontakcie z nimi umiar i pamiętać o kilku zasadach przy pracy z komputerem. Oto kilka z nich:

 • należy pamiętać o robieniu co 1-2 godziny kilkuminutowych przerw podczas pracy
 • wykonywać ćwiczenia wzroku + popatrzenie w dal
 • nawilżać powietrze, które korzystnie wpłynie na nasze oczy
 • starajmy się aby monitor był ustawiony w kierunku okna
 • ekran komputera powinien znajdować się w odległości około pół metra od naszych oczu 
 • w pobliżu dobrze jest postawić kwiaty – zieleń działa uspokajająco na oczy
 • warto mieć pod ręką dobre krople, które przyniosą ulgę naszym oczom
Jak zadbać o wzrok - Italooptica Łódź optyk, okulista - praca przed komputerem

Jak zadbać o oczy podczas kwarantanny?

Podczas kwarantanny jesteśmy zamknięci  w pomieszczeniach i ograniczeni do prowadzenia różnych aktywności czy odbywania spotkań. Nasze życie ma miejsce w zamknięciu i nieważne czy jest to dom czy mieszkanie, jest to świetna okazja do sięgania więcej i częściej po telefon oraz komputer. A wiemy dobrze o tym, że zbyt dużo ekranów to dla nas zmęczone oczy. By zadbać o oczy w czasie pandemii, warto ułożyć sobie plan dnia tak by zyskać kontrolę nad sobą i nad wzrokiem

 • nie zaczynajmy dnia od spoglądania do telefonu, znajdźmy sobie inny poranny rytuał
 • wyznaczmy sobie godziny i czas kiedy będziemy z niego korzystać
 • przy pracy z komputerem, bardzo ważne są przerwy – warto je zaplanować również  na konkretne godziny
 • zaplanujmy sobie gimnastykę w trakcie pracy z komputerem: kilka przysiadów, rozciąganie mięśni na macie, skłony
 • warto przewietrzyć pokój lub wyjść z kawą na balkon
 • gimnastyka dla oczu również wskazana: ćwiczenie z patrzeniem w dal świetnie się sprawdzi
 • jeżeli nasze spojówki mimo ćwiczeń są przesuszone, warto stosować krople nawilżające

Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?

Jak zadbać o wzrok - Italooptica Łódź optyk, okulista

Dość powszechne  jest stwierdzenie, że niebieskie światło nam dorosłym nie szkodzi, tylko dzieciom. Okazuje się, że wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Wszyscy w takim samym stopniu jesteśmy narażeni na jego działanie. Nadmiar ekspozycji na działanie promieniowanie niebieskiego powoduje problemy ze snem i wzrokiem. Na szczęście jego szkodliwemu działaniu można zapobiegać. Niebieskie światło jest również odpowiedzialne za nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia oczu, a także za ich łzawienie. By uchronić nasze oczy przed promieniowaniem niebieskim warto zrobić sobie rachunek sumienia, jak często i jak długo z niego korzystamy. Warto również zaopatrzyć swoje okulary w  soczewki okularowe ze specjalną powłoką antyrefleksyjną Blue, która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła, zapobiegając w ten sposób zmęczeniu i podrażnieniu oczu i zwiększając komfort korzystania z urządzeń cyfrowych.