Kiedy wymienić szkła w okularach?
DeVizza okulary, oprawki Italooptica

Dzisiejsze czasy napędzają rozwój przeróżnych wad wzroku. Coraz więcej ludzi skarży się na gorsze widzenie. Szczególnie ważne jest ciągłe monitorowanie stanu naszego wzroku. Sprawa jest dość indywidualna, jednak wizyta raz na dwa lata to absolutne minimum. Spotkanie ze specjalistą powinno odbywać się częściej, jeśli nasza wada wzroku jest już stwierdzona. Wszelkie zmiany wady, prowadzą do konieczności wymiany szkieł korekcyjnych. Jednak jest kilka innych powodów, które powinny wpłynąć na podjęcie decyzji o wymianie. W poniższym wpisie odpowiedamy na pytanie kiedy wymienić szkła w okularach.

Kiedy zmienić szkła?

Wymiana szkieł jest niezbędna w kilku przypadkach:

  • zmiany w wadzie wzroku –  jej pogorszenie się lub też polepszenie,
  • gdy okulary ulegną uszkodzeniu lub zniekształceniu,
  • gdy pojawią się liczne, przeszkadzające w widzeniu rysy – np. na skutek nieprawidłowego czyszczenia okularów,
  • brak powłok uszlachetniających, które wpływają na trwałość szkieł w okularach korekcyjnych i poprawę widzenia.
Pamiętajmy, że bez względu na stan naszych szkieł okularowych, ważne jest regularne badanie wzroku, tylko w ten sposób możemy w pełni zadbać o nasz wzrok i mieć pewność co do jego stanu.
Jak zadbać o wzrok - Italooptica Łódź optyk, okulista - praca przed komputerem

Czy wymiana oprawek jest konieczna?

Nie ma konieczności wymiany oprawek okularowych w momencie gdy jest konieczna wymiana soczewek okularowych. Często jesteśmy bardzo przywiązani do swoich opraw okularowych lub też mamy tak delikatne rysy twarzy, że znalezienie nowej stanowi ogromne wyzwanie. Nic nie stoi jednak, na przeszkodzie aby zaimplementować nowe szkła do naszych ulubionych opraw. Pamiętajmy jednak o tym, że czynnikami, które są brane pod uwagę przy oprawach są: rozstaw źrenic oraz wielkość oprawek. Dlatego zawsze należy skonsultować zmianę szkieł z profesjonalistą. W każdym  salonie optycznym – optyk, optometrysta podpowiedzą nam, czy w danym przypadku konieczna jest wymiana zarówno soczewek, jak i oprawek okularowych. Taka pomoc specjalisty będzie nieoceniona i pozwoli każdemu podjąć właściwą decyzję. 

 

Ile trwa wymiana szkieł?

Wymiana szkieł trwa zazwyczaj kilka dni. Okres oczekiwania jest uzależniony od wymagań i potrzeb klienta. Przy niektórych, bardziej skomplikowanych wadach wzroku ten czas może się odpowiednio przedłużyć. 

Jak wymienić szkła w okularach?

Proces wymiany szkieł okularowych nie jest złożonym zadaniem. Aby jednak wykonać tę czynność właściwie i zgodnie ze sztuką, zapraszamy do kontaktu z nami lub odwiedzenia jednego z naszych salonów. Chętnie podpowiemy jakie szkła okularowe dobrać, wykonamy profesjonalne badanie wzroku i niezwłocznie wymienimy Twoje szkła, by poprawić komfort Twojego widzenia.

Okulary przeciwsłoneczne a wymiana szkieł

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że szkła można również wymieniać w okularach przeciwsłonecznych. Okulary przeciwsłoneczne służą nam nie tylko latem ale i w pozostałych porach roku, dlatego tak ważne jest aby również o nie dbać. Jeśli z powodu niewłaściwego użytkowania lub na skutek swojego wieku, uległy one ekspolatacji – jest możliwość ich wymiany. Tym bardziej że koszt wymiany szkieł w starej parze okularów przeciwsłonecznych jest zdecydowanie niższy od zakupu całkiem nowej pary okularów. Najlepiej udać się do zaufanego, sprawdzonego już wcześniej salonu optycznego, z którego dane nam było korzystać podczas wcześniejszych zakupów i podpytać.

Powłoki uszlachetniające

Brak powłok uszlachetniających może być argumentem, przemawiającym za zmianą szkieł okularowych. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu użytkowania oraz ochrona wzroku. Powłoki uszlachetniające pozytywnie wpływają też na jakość widzenia. Najpopularniejsze powłoki to: 

  • powłoka polaryzacyjna – szczególnie przydaje się w słoneczne dni, jej najważniejszym zadaniem jest blokowanie odblasków i ochrona przed naturalnym światłem
  • powłoka antyrefleksyjna – szczególnie przydaje się przy pracy przy komputerze oraz w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem. Poprawia kontrast widzenia i przejrzystość soczewki.

Jak często wymieniać okulary?

Nie ma zasady, która sugeruje, że okulary trzeba wymieniać co pół roku i ani dnia dłużej. Jednak są pewne zalecenia wskazujące, żeby dokonać zmiany co najmniej raz na 2-3 lata. Szybsza wymiana okularów jest konieczna, w sytuacji, gdy nasze szkła lub oprawy uległy uszkodzeniu bądź wada uległa zmianie.

To również może Cię zainteresować