Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

W sieciówkach czy podczas urlopu – wszędzie tam gdzie pojawiają się turyści miniemy setki stoisk i osób oferujących przeciwsłoneczne okulary. Wiele badań dowodzi jednak, że okulary które nie posiadają żadnych filtrów ochronnych wpływają negatywnie na siatkówkę i soczewkę oka. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze okularów? Co jest tak naprawdę ważne? Oto kilka wskazówek, jak dobrze wyglądać w okularach i przede wszystkim jak chronić wzrok w słoneczne dni.

W przypadku okularów przeciwsłonecznych większość osób stawia na design. Liczy się kolor szkieł, kształt i kolor oprawek. Możliwości jest wiele, okulary jednak nie mogą być ani za duże ani za małe, powinny być idealnie pasujące do kształtu twarzy, dodawać uroku i odzwierciedlać styl życia. Ważne by były również funkcjonalne.
Pamiętajmy jednak, że poza tym że mamy w nich świetnie wyglądać i dobrze się czuć, okulary muszą być dla naszego wzroku bezpieczne.

Bezpieczne okulary to takie które posiadają filtry UV, dzięki czemu szkodliwe promieniowanie UVA i UVB nie przedostaje się do oczu. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to zatem konieczność.
W przypadku zacienionych miejsc również mamy ryzyko promieniowania – nawet do 90%. Na promieniowanie jesteśmy narażeni także przy zachmurzonym niebie. Odbijanie światła od piasku, odbijanie światła od wody, czy też czytanie na wolnym powietrzu – również naraża nas na promieniowanie.
Brak prawidłowego zabezpieczenia podczas przebywania na słońcu, może spowodować ostre zapalenie spojówki czy rogówki.

Drugi ważny aspekt to filtr polaryzacyjny – czyli tak zwana polaryzacja, ktora jest świetnym dodatkiem dla soczewki i wpływa zbawiennie na komfort widzenia. W okularach z polaryzacją obraz jaki widzimy, jest bardziej ostry i nasycony barwami. Filtr ten jest szczególnie ważny dla kierowców, w czasie prowadzenia samochodu, zimą oraz dla osób przebywających dużo na słońcu, wyjeżdżających na urlop.

Na zakończenie warto sprawdzić atest soczewki. Do symboli, które mówią nam o tym, czy dany model okularów posiada filtr UV i spełnia podstawowe normy należą: EN 166:2001, CE, 89/686/EWG EN 1836+A1:2009 ISO 9001:2000.

Aby być pewnym że okulary posiadają filtry UV, filtr polaryzacyjny oraz mają atest, warto kupić je u dobrego optyka. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne dostępne w salonach Italooptica dają gwarancję bezpieczeństwa dla Twojego wzroku. Zajrzyj do nas i znajdź najbardziej odpowiedni model okularów dla siebie.