Astygmatyzm to często występująca wada wzroku, która polegająca na zniekształceniu powierzchni rogówki. Następstwem tego jest niemożność jednakowego skupiania światła rogówki na ognisku w soczewce. Promienie świetlne przechodzące przez narząd wzroku powinny rozchodzić się promieniście wewnątrz gałki ocznej, a niewłaściwa budowa kształtu oka uniemożliwia klarowny odczyt obrazu. Skutkiem tego jest zaburzenie widzenia na każdą odległość. 

Astygmatyzm można wykryć podczas prostego badania okulistycznego. Po diagnozie warto zaopatrzyć się w odpowiednie soczewki korygujące tę wadę. Poprawi to komfort codziennego życia. Na wizytę u lekarza oraz u optyka zapraszamy do salonów Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie. Umów się już dzisiaj!

Rodzaje astygmatyzmu

Systematyzując dotychczasowe przypadki medyczne możemy uogólnić tego typu schorzenie na dwie podgrupy. A mianowicie klasyfikuje się to schorzenie na przypadki regularne bądź nieregularne.

1 regularne

Jak sama nazwa sugeruje, zaburzenie to ma charakter regularny. Krzywizna rogówki odznacza się pewną powtarzalnością przez fakt posiadania równego sklepienia, zniekształcającego przyjmowanie obrazu. W tej wadzie wzroku korekta polega na noszeniu okularów ze szkła cylindrycznego. Stosuje się też miękkie toryczne soczewki kontaktowe.

2 nieregularne

W przeciwieństwie do poprzedniej wady, niewłaściwe widzenie nie jest podyktowane występowaniem równomiernego patologicznego sklepienia na rogówce oka. Najczęściej mamy z nim do czynienia jako rezultat uszkodzenia mechanicznego oka. W związku z tym nie jest to wada dziedziczona tylko nabyta na wskutek np. wypadku. Aby odzyskać zdolność prawidłowego widzenia stosuje się w tym przypadku żele wsmarowywane bezpośrednio w rogówkę lub twarde soczewki kontaktowe.

Astygmatyzm i jego przyczyny

Astygmatycy mają problem z rozpoznawaniem kształtów obserwowanych przedmiotów ze względu na to, że światło przechodzące przez soczewkę w oku nie pada równomiernie na siatkówkę. Jego promienie są załamywane przez nieregularność kształtu rogówki doprowadzając do nakładania się  promieni w tych samych miejscach siatkówki oka. Astygmatyzm może być wynikiem dziedziczenia predyspozycji do jego nabycia. Nie jest to regułą, że wada musi już rozwijać się od wieku niemowlęcego. Jej pojawienie się może dotyczyć wszystkich etapów życia. W wypadku nieregularnych wad najczęściej musi dojść do powikłań około-urazowych.

Astygmatyzm i jego objawy

Zaburzenia z jakimi musi się zmierzyć astygmatyk przed rozpoczęciem korekcji swojej wady to m.in.:

  • rozmycie postrzeganego obrazu i uczucie widzenia jak we mgle
  • bóle głowy przypadające na okolice czoła
  • potęgujące się w wyniku zmęczenia mrużenie i tarcie oka
  • zaburzenie postrzegania linii prostych, które zdają się być krzywe
  • przekrzywianiem głowy
  • w wyniku zaburzeń odbierania linii prostych bardzo często chorzy zmieniają kąt nachylenia głowy
  • pogorszenie komfortu przestrzennego

Test na astygmatyzm

 Aby jednoznacznie stwierdzić i orzec występowanie wady oraz jej stopień należy udać się do gabinetu okulistycznego. Mając właściwy osprzęt będzie on w stanie zbadać oczy i wykryć ewentualne przyczyny wady. Jakie wyróżniamy sposoby weryfikacji astygmatyzmu i jakie narzędzia są niezbędne?

Keratoskop: plansza mająca owalny kształt z naprzemiennie przechodzącymi liniami czarno-białymi, która służy do badania deformacji kształtu rogówki. Diagnozowanie przez lekarza polega na bezinwazyjnym sprawdzeniu jak obraz planszy odbija się na rogówce.

Oftalmometr Jawala: weryfikuje promień krzywizny rogówki przypadający na poszczególne południki oceniając oś astygmatyzmu oka.

Wideokeratografia komputerowa (najpowszechniej używana technika): pozwala na dogłębne sprawdzenie cech badanego oka. Ma to miejsce przy użyciu krążka Placido i tak samo jak w keratoskopii obraz tej samej planszy jest zrzucany na powierzchnię rogówki, tylko tym razem kontrolującym jakość odbitki nie jest lekarz, lecz komputer uzyskujący pełne informacje o stanie rogówki. Komputer podczas badania ma wgląd w dane o wartościach krzywizn na poszczególnych południkach, co czyni tą metodę najdokładniejszą ze wszystkich wymienionych. Warto wspomnieć że wszystkie przytoczone metody nie naruszają powierzchni oka i zaliczane są do bezinwazyjnych.

Astygmatyzm i jego leczenie (soczewki, okulary cylindryczne)

W jaki sposób korygujemy wadę wzroku? Odpowiedzią na to pytanie jest rozpoczęcie swojej przygody z okularami cylindrycznymi bądź też soczewkami kontaktowymi. W salonach Italooptica mamy doświadczonych specjalistów zajmujących się diagnostyką oraz rozwiązywaniem problemów z astygmatyzmem.

Jak widzi astygmatyk?

Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi

  • gwiazdy jako plamki
  • ma zamazany obraz
  • linie proste jako krzywe
  • nie widzi jednocześnie równie ostro linii pionowych i poziomych.

Czy astygmatyzm wpływa na życie codzienne?

Choroba astygmatyzmu jest defektem narządu wzroku, który odpowiada za pogorszenie jakości widzenia. Zmysł wzroku dostarcza około 80% informacji płynących ze wszystkich innych pozostałych zmysłów, dlatego zachowanie jego poprawnego funkcjonowania jest niezmiernie ważne. W przeciwieństwie do dalekowidzów czy krótkowidzów, astygmatyzm odbiera zdolność przyswajania informacji niezależnie od perspektywy krótko czy długo dystansowej. Bez wahania możemy stwierdzić, że przyczynia się nie tylko do pogarszania warunków życia, ale stanowi też jego zagrożenie. Niewłaściwa korekta bądź też jej brak mogą w efekcie końcowym spowodować uszkodzenia spojówek czy często występujące bóle głowy. Niezmiernie istotne jest udanie się do specjalisty, który dobierze adekwatne rozwiązanie co do indywidualnego przypadku.

Gdzie możesz udać się aby zdiagnozować swoją wadę

Inteligentne szkła Transitions przetestujesz odwiedzając nasze salony optyczne  w Łodzi, Zgierzu i Głownie. Tam też możesz przebadać swój wzrok.