Badania okulistyczne to szeroki temat. Do badań takich można zaliczyć zarówno podstawowe badanie wzroku z wykorzystaniem tablicy Snellena, jak i specjalistyczne badania wykonywane przez lekarza specjalistę za pomocą zaawansowanego sprzętu. 

W gabinetach okulistycznych zlokalizowanych przy salonach optycznych Italooptica oferujemy pełen zakres podstawowych badań okulistycznych. Wykonuje je lekarz okulista, a dodatkowo je analizuje i od razu podejmuje decyzje odnośnie ewentualnego leczenia. Zapraszamy, umów swoją wizytę u okulisty już teraz.

Podstawowe badania okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne są przeprowadzane przez lekarza okulistę podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Dzięki tym badaniom lekarz może szybko ocenić stan naszego wzroku i w przypadku, gdy któreś z nich będzie dawać wynik niepewny, skierować nas na dalszą diagnostykę.

Badanie ostrości wzroku.

W ramach podstawowego badania wzroku lekarz okulista wykonuje ogólną ocenę widzenia.

Do widzenia dali wykorzystuje się tablicę Snellena z różnymi znakami, które są ułożone w linijkach i każda linijka jest mniejsza od poprzedniej. Jeśli pacjent nie jest w stanie odczytać znaku, który jest największy na tablicy, wówczas lekarz przeprowadza badanie widzenia na palcach oraz świeci światłem latarki w źrenicę. Brak reakcji pacjenta na światło z żadnej ze stron jest oznaką ślepoty. 

Do badania widzenia bliży okulista wykorzystuje specjalne tablice z tekstem, które pacjent powinien przeczytać z odległości ok. 30cm. 

W przypadku, gdy lekarz zauważy nieprawidłowości w widzeniu dali i/lub bliży dobierze właściwą korekcję wzroku lub skieruje pacjenta na dalsze badania.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Na wizycie kontrolnej lekarz okulista często wykonuje także szybkie badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjenta. Najczęściej wykonuje się ono specjalnym przyrządem – tonometrem. Polega ono na dmuchnięciu niewielkiej ilości powietrza prosto w oko pacjenta. W tym krótkim czasie tonometr dokonuje wszelkich pomiarów. Badanie to jest całkowicie bezinwazyjne, a wynik podawany jest w ciągu kilku sekund. Może się zdarzyć, że wynik badania będzie niepewny. Wówczas lekarz zaleci wykonanie powtórzenia badania ciśnienia wewnątrzgałkowego bardziej zaawansowanym przyrządem. Wiąże się ono wtedy z podaniem znieczulenia do oka. 

Szczegółowe badanie oka

Szczegółowe badanie oka polega na obejrzeniu przez okulistę oka poprzez specjalny przyrząd pomiarowy, jakim jest lampa szczelinowa. Pacjent opiera brodę o podpórkę, a lekarz zagląda w jego oko. Soczewka powiększająca obraz pozwala lekarzowi na ocenę stanu oka oraz jego poszczególnych części.

Podstawowe badanie okulistyczne - umów wizytę

Żadne z podstawowych badań okulistycznych przeprowadzanych podczas standardowej wizyty kontrolnej u lekarza okulisty nie jest inwazyjne. Mimo wszystko zaleca się, aby pacjent po takiej wizycie nie prowadził samodzielnie pojazdów, gdyż jego wzrok może być osłabiony lub może pojawić się np. nadwrażliwość na światło.

Dodatkowo należy pamiętać, aby takie podstawowe badanie okulistyczne było przeprowadzane z odpowiednią częstotliwością. Dbając o nasz wzrok, należy regularnie go badać, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów lub pogorszenia wzroku, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby w sposób fachowy wykluczyć poważne schorzenia lub rozpocząć leczenie. Wcześnie wykryte wady i choroby często są całkowicie wyleczalne bez większych uciążliwości. Warto się badać regularnie. Zapraszamy – umów swoją wizytę u lekarza okulisty przy salonach optycznych Italooptica już dziś. Zadzwoń i zapytaj o najbliższy termin.