Badanie dna oka pozwala wykryć patologie, jakie mogą mieć miejsce wewnątrz gałki ocznej. W rezultacie obrazowania tej przestrzeni wewnętrznej za pomocą specjalnych urządzeń można wyciągnąć wnioski ze spostrzeżonych zmian oraz zapobiec czynnikom chorobotwórczym. Niezmiernie istotne jest ich szybkie zdiagnozowanie i wprowadzanie natychmiastowej kuracji. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do sytuacji zaburzenia kondycji wzroku, która pozbawi nas normalnego funkcjonowania. Kluczowym czynnikiem jest tu bowiem czas. Występujące zaburzenie bez odpowiedniej terapii będzie dalej się pogłębiać docierając do momentu aż nie będzie możliwości przywrócenia zdatności widzenia.
Zapraszamy do wykonania profesjonalnego badania dna oka w jednym z naszych salonów Italooptica w łodzi, Zgierzu lub Głownie.

Jak wygląda badanie dna oka?
Aby zobaczyć w jakim stanie jest wnętrze gałki ocznej pacjenta okulista podejmujący się badania przeprowadza je korzystając z jednej z trzech dostępnych i sprawdzonych metod. Niezależnie od wdrożonej metodyki sprawdzenie zawartości oka odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu i po upływie 15 minut od podania kropli, skutkujących rozszerzeniem źrenic. Dodatkowo należy wspomnieć o oczywistym wywiadzie prowadzonym przez lekarza, mającym na celu zweryfikowanie czy aby na pewno nie występują przeciwwskazania do przeprowadzania poniżej opisanych badań.
- Jeden ze sposobów sprawdzenia czy nie występują jakieś anomalie dna oka to zweryfikowanie go wziernikiem ocznym – oftalmoskopem. Jest to przyrząd, którego snop wypuszczonego światła ogniskuje się na poszczególnych elementach mogących nosić znamię przemian: ciele szklistym, naczyniach krwionośnych, tarczy nerwu wzrokowego czy siatkówce wraz z plamką ślepą. Sprzęt umożliwia zmniejszenie dopływu promieni świetlnych. Szczególnie przydatne jest jego wykorzystanie wbudowanych filtrów świetlnych. Barwy zielone dają sposobność do lepszej widoczności nerwu wzrokowego oraz naczyń obecnych w siatkówce. W przypadku dożylnego podania fluoresceiny barwnik kobaltowoniebieski daje sposobność, żeby dokładnie sprawdzić sieć naczyniową oka, którą przepływa marker.
- Innym już natomiast inwazyjnym badaniem jest oftalmoskopia pośrednia.Po wprowadzeniu znieczulenia na powierzchnie oka, zakładana jest odpowiednia soczewka skupiająca o trójwarstwowej strukturze lustrzanej (trójlustro Goldmanna). Dzięki temu mamy wgląd do wnętrza oka i przy pomocy promieni świetlnych ulegających rozproszeniu regulujemy ogniskową sprawdzając poszczególne parametry tkanek w oku. Jest to starsza z metod. Na chwile obecną optycy posługują się wziernikiem Fisona. To już bezkontaktowe badanie, a zmiana polega na tym że okulista zakłada specjalne okulary na kasku i trzyma soczewkę przed okiem pacjenta. Tym sposobem z pacjenta przenieniesiony został ciężar noszenia urządzenia do rozpraszania odpowiednio światła.
- Do badań przesiewowych stosuje się funduskamer Non-Mydriatic. Wykonuje on zdjęcie dna oka pod warunkiem, że średnica źrenicy ma przynajmniej 2,5 mm. Diagnozuje się nim wiele chorób również z obszaru powiek i przedniego odcinka oka.
Co diagnozuje badanie dna oka?
Przeprowadzone badanie dna oka pozwala wywiedzieć się lekarzowi o chorobach tyczących się również całego organizmu. Ogólno-rzutujące choroby na całokształt stanu zdrowia mogą dotyczyć się również narządu wzroku, skąd po badaniu jesteśmy w stanie powiedzieć o ich diagnozie. Do weryfikowanych schorzeń mogą być wliczone zmiany:
- cukrzycy
- nadciśnienia tętniczego
- miażdżycowe
Wskazania do badania dna oka
Wskazaniem do badania dna oka są wszelkiego rodzaju anomalie związane z układem naczyniowym oraz wystąpienie schorzeń neurologicznych takich jak guz czy udar mózgu. Zagłębiając się tylko w aspekt aparatu widzenia badanie powinno być przeprowadzone w przypadkach zmian w polu widzenia czy nagłego pogorszenia jakości ostrego widzenia. Warto już przed 40 rokiem życia podejmować się przystąpienia do badania choć raz na 3 lata.