Badanie wzroku w salonach Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie to jedno z podstawowych badań, jakie wykonują nasi lekarze okuliści. Nawet, jeśli nic nie dzieje się z Twoim wzrokiem i na co dzień widzisz wszystko dobrze, to warto raz na jakiś czas wykonać kontrolne badanie wzroku. Zalecane jest wykonywanie badania kontrolnego raz na dwa lata, a dla osób po 40 – stym roku życia raz na rok.

Takie badanie pozwoli zbadać, czy Twój wzrok jest prawidłowy, mimo braku objawów, czy zaburzeń widzenia. Dodatkowo, pozwoli na ewentualne wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. 

W naszych salonach Italooptica możesz umówić się na kontrolne badanie wzroku. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dla wygody naszych pacjentów umawiamy wizyty na konkretną godzinę. 

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku polega na ogólnej ocenie stanu naszych oczu oraz tego, jak widzimy. Zależnie od powodu, jaki skłonił pacjenta do wizyty u lekarza okulisty może obejmować kilka badań. Najczęściej profilaktyczne badanie wzroku składa się z kilku badań:

1. Wywiad lekarski

Podczas wywiadu na początku wizyty lekarz na pewno zapyta o ogólne samopoczucie, ogólny stan wzroku, ale także o przebyte choroby typu cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca.

2. Pomiar ostrości wzroku

Następnie lekarz okulista sprawdza ostrość widzenia na tablicy, na której są nadrukowane litery, cyfry, czy inne znaki w różnych wielkościach. Zasłaniając to jedno, to drugie oko, pacjent zostanie poproszony o odczytanie wskazanych przez lekarza znaków.

3. Badanie widzenia barw

W kolejnym kroku lekarz okulista sprawdzi widzenie barw przez pacjenta. Przy użyciu specjalnych kilku – kolorowych plansz (tablic pseudoizochromatycznej Ishihary), lekarz zapyta pacjenta, jakie liczby, bądź litery są ukryte na planszach. Najczęstszą wadą widzenia barw jest daltonizm – zaburzenie widzenia barwy czerwonej i zielonej.

4. Widzenie przestrzenne

Widzenie przestrzenne pacjenta – lekarz określi widzenie obuoczne pacjenta, wykonując proste badanie przy użyciu specjalnie przygotowanych plansz. Istnieje kilka metod wykonania badania na widzenie obuoczne, m.in. test Langa, test muchy, test TNO.

5. Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia lekarz określa na dwa sposoby: orientacyjnie oraz przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu.

6. Komputerowe badanie wzroku

Podstawowym i zawsze wykonywanym badaniem jest komputerowe badanie wzroku. W obecnych czasach lekarze okuliści wspierani są przez profesjonalny sprzęt. Takim sprzętem niewątpliwie jest przyrząd nazywany refraktometrem automatycznym lub autorefraktometrem. To dość skomplikowane urządzenie, które mierzy krzywiznę soczewki i rogówki w oku pacjenta, a następnie na podstawie dokonanych pomiarów określa ostrość wzroku.

Komputerowe badanie wzroku - na czym polega?

Komputerowe badanie wzroku, czyli badanie refaktometrem automatycznym , to jedno z podstawowych badań, wykonywanych w gabinecie okulistycznym. Pacjent przykłada głowę opierając czoło na specjalnie do tego przygotowanym miejscu i patrzy na oddalające się obrazki. W tym czasie lekarz dokonuje pomiarów ostrości widzenia. Autorefraktometr pozwala na ocenę ogólnej ostrości widzenia oraz wstępne oszacowanie wady wzroku pacjenta. Nie może być on jednak jedyną podstawą do przepisania okularów korekcyjnych ze względu na błędy pomiarowe, wynikające m.in. z różnych zdolności akomodacji oka.

W celu doboru mocy okularów korekcyjnych lekarz dokonuje kolejnego etapu badania przy pomocy specjalnych okularów, w których zmienia się zakładaną korekcję. Lekarz początkowo zakłada pacjentowi okulary z korekcją wady wskazaną przez refraktometr, a następnie dopasowuje kolejne korekcje tak, aby pacjent czuł się najbardziej komfortowo. Dobór szkieł korekcyjnych wymaga zaangażowania pacjenta. To na jego odczuciach bazuje lekarz. Ważne jest, aby nie przyspieszać tego procesu. Warto jest zaangażować się w dobór odpowiedniej korekcji wzroku tak, aby była dostosowana do trybu życia i wykonywanej przez pacjenta pracy.

7. Dodatkowe badania wzroku

Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz okulista może wykonać dodatkowe badania oczu, np. badanie dna oka, czy pomiar ciśnienia w oku podczas wizyty kontrolnej. Wskazaniem do przeprowadzenia dodatkowych badań może być choroba cukrzycowa, czy nadciśnienie tętnicze, a także pojawienie się pewnych objawów, sugerujących np. jaskrę, czy nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Wówczas lekarz decyduje o dalszej diagnostyce. i leczeniu.

Badanie wzroku - jak odczytać wyniki?

Po wykonaniu komputerowego badania wzroku, urządzenie drukuje karteczkę przypominająca paragon ze sklepu. Na tej karteczce widocznych jest kilka wielkości określających ostrość widzenia pacjenta. Najlepiej pozostawić interpretację tych wyników lekarzowi specjaliście. Lekarz będzie wiedział, jak poprowadzić dalszą diagnostykę lub dobór odpowiedniej korekcji wzroku, jeśli to konieczne. W salonach Italooptica nasi lekarze specjaliści zajmą się Twoim wzrokiem w sposób profesjonalny. Umów się na wizytę już dziś.

Badanie wzroku - ile kosztuje?

Dla naszych pacjentów z Łodzi, Zgierza i Głowna oferujemy opiekę optyka oraz lekarzy okulistów w naszych salonach Italooptica:

Cennik usług zależy od ich zakresu, który jest indywidualnie określany zależnie od potrzeb diagnostycznych pacjenta. Zapraszamy do kontaktu z wybranym salonem w celu umówienia się na wizytę kontrolną. Udzielimy wszelkich informacji.