Choroby oczu bakteryjne to częsty problem. W gabinetach okulistycznych lekarze okuliści na co dzień stykają się z szeregiem chorób oczu, które wywoływane są przez bakterie. Z bakteriami mamy styczność na co dzień. To, czy zachorujemy, zależy w dużej mierze od indywidualnych czynników odpornościowych. Warto jednak zapobiegać niż leczyć. Z tego też powodu profilaktyka jest niezwykle istotna.
Jak rozpoznać bakteryjną chorobę oczu? Najczęściej w przypadku zakażenia bakteryjnego oko ulega zaczerwienieniu. Zaróżowione oko może oznaczać infekcję wirusową, której leczenie jest zupełnie inne. O leczeniu wszystkich infekcji oczu decyduje lekarz okulista.

Zapalenie oka
Zapalenie oka charakteryzuje się zazwyczaj następującymi objawami:
- zaczerwienie oka,
- opuchnięcie powiek
- światłowstręt – nadwrażliwość na światło,
- ropa zbierająca się w oku,
- sklejanie się powiek.
Zapalenie oka najczęściej wywołują bakterie Streptococcus i Staphylococcus:
- Streptococcus pyogenes,
- Streptococcus viridans,
- Streptococcus pneumoniae
- Staphylococcus aureus,
- Staphylococcus epidermidis,
a także Pasteurella, Haemophilus influenzae, Moraxella lacunata, Neisseria gonorrhoeae.
Czas trwania infekcji to najczęściej od 5 do 7 dni. Przy pierwszych objawach należy zgłosić się do lekarza, aby stan zapalny nie miał ostrzejszego przebiegu. Lekarz okulista może zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. posiewu w kierunku wybranego rodzaju bakterii. Wówczas będzie miał 100% pewność, który szczep bakterii wywołał chorobę.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek wywołane infekcja bakteryjną ma objawy takie, jak zapalenie oka. Nawet zapalenie oka często jest nazywane właśnie zapaleniem spojówek. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek zazwyczaj pacjent odczuwa:
- duże zaczerwienienie oka,
- swędzenie,
- pieczenie,
- lekką opuchliznę na powiekach,
- ropną wydzielinę w kącikach oczu (szczególnie po przebudzeniu).
Zapalenie spojówek wywołane przez bakterie z rodziny paciorkowców i gronkowców najczęściej leczy się przy wykorzystaniu kropli do oczu zawierających antybiotyk lub sulfanomidy.
Jęczmień na oku
Jęczmień na oku, czyli po łacinie hordoleum powodowany jest przez gronkowce Gram-dodatnie, bądź paciorkowce. Jęczmień może wystąpić wewnątrz powieki lub na zewnątrz. Wewnętrzna zmiana ma postać żółtego guzka, a w przypadku jęczmienia zewnętrznego – niewielkiej grudki, która po kilku dniach zasycha i pęka.
Często jęczmień pojawia się w wyniku zatarcia oka brudnymi rękami. Dodatkowo przyczynami jego wystąpienia mogą być:
- niewłaściwa higiena oczu przez osobę noszącą soczewki kontaktowe,
- stres,
- zmęczenie,
- używanie nieprawidłowo dobranych kosmetyków wokół oczu,
- kontakt z dymem papierosowym,
- kontakt oka z oparami chemicznymi.
Leczenie jęczmienia nie jest skomplikowane. Nie wolno przekłuwać grudek jęczmienia. Masaż okolic grudki i wygrzewanie oka może przynieść ulgę w objawach. Krople do oczu zawierające świetlik i rumiane również są pomocne. Jeśli jęczmień nie znika albo pojawia się regularnie, należy skonsultować się z lekarzem okulistą.
Zapalenie rogówki
Zapalenie rogówki wywołane przez bakterie występuje przy uszkodzeniu nabłonka rogówki oraz w zespole suchego oka. Wywołują je bakterie typu:
- gronkowce,
- paciorkowce,
- pałeczka ropy błękitnej.
Jak się objawia zapalenie rogówki w przebiegu bakteryjnym? Pojawia się gęsta wydzielina ropna, a rogówka ulega białemu zmętnieniu. Może także nastąpić martwica rogówki. Leczenie zapalenia rogówki powinno być wprowadzone natychmiast i polega na zastosowaniu maści i kropli z antybiotykiem.
Zapalenie brzegów powieki
Zapalenie brzegow powieki (po łącinie blepharitis) objawia się wydzieliną z oka, która zasycha, zaczerwienieniem oczu oraz ich pieczeniem.
Stan zapalny powstaje najczęściej z powodu zablokowania gruczołów tarczkowych wewnątrz tarczki powieki. Blokada taka nastąpić może na skutek nadprodukcji wydzieliny lub na skutek infekcji. Choroba ta może być zakaźna, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny i nie dotykanie, nie pocieranie obszaru objętego chorobą.
Zapalenie brzegów powieki leczy się pod opieką lekarza okulisty maścią do oczu zawierającą lek – antybiotyk.
Bakteryjne choroby oczu
Bakteryjne choroby oczu leczy się pod okiem lekarza specjalisty. Okulista po dogłębnym badaniu i diagnozie, dobiera właściwe leczenie bateryjnych chorób oczu. Lekarz zawsze uwzględnia ewentualne interakcje leków z już wcześniej przyjmowanymi przez pacjenta lekami. To bardzo ważne, gdyż niepożądane działanie leków może doprowadzić do skutków w postaci dodatkowych dolegliwości, a nawet do śmierci. Zapraszamy do gabinetów okulistycznych przy salonach Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie – nasi lekarze zbadają pacjenta i doradzą najlepszą formę leczenia choroby.