Choroby oczu są różne. Każde schorzenie natomiast powoduje ogromny dyskomfort narządu wzroku. Posługujemy się nim na co dzień i jakakolwiek zmiana w widzeniu jest odczuwalna. Warto działać szybko. Kiedy udać się do specjalisty? Jak interpretować objawy? Na co zwrócić uwagę?
Wiele pytań nasuwa się w związku z oczami i ich chorobami. Jakie choroby najczęściej nas dotykają? Skąd się biorą? Jak długo trwa leczenie? Czy da się je wyleczyć? W związku z tym, że budowa oka jest skomplikowana i oko składa się z wielu elementów, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest całkiem duże.

Jaskra to choroba, którą wywołuje nadmierny wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Efektem jest trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego, które powoduje ograniczenie pola widzenia, a nawet utratę wzroku. To poważna choroba, którą można wykryć regularnie badając się u okulisty. Pomiar ciśnienia wewnątrz oka to jedno ze standardowych badań, a może wykryć jaskrę już na wczesnym etapie, kiedy jest możliwość całkowitego jej wyleczenia.
Zaćma to dość powszechna choroba oczu, która powoduje zmętnienie soczewki oka. Jej objawami są plamki lub delikatne zmętnienia w obrębie soczewki, która normalnie jest przezroczysta. Zaćma prowadzi do całkowitej ślepoty. Nie wolno jej bagatelizować.
Zaćma ma kilka postaci:
- pierwotną (nabytą)
- wtórną (np. w wyniku choroby lub urazu).
Zwyrodnienie siatkówki może być wywołane przez bakterie, wirusy, toksyny lub pasożyty, które wniknąwszy do krwi przedostały się do siatkówki i połączonej z nią naczyniówki. W zależności od tego, który obszar siatkówki został zainfekowany, mamy do czynienia z innymi objawami zakażenia. Może także występować samoistnie, jako choroba wrodzona lub dziedziczna.
Objawami zwyrodnienia siatkówki są:
- pogorszenie się wzroku,
- mroczki w polu widzenia,
- zawężanie się pola widzenia,
- słabsza adaptacja do ciemności.
Zwyrodnienie plamki żółtej często objawia się, gdy zaczynamy widzieć nie tylko niewyraźnie, ale także, gdy obraz zaczyna falować, a środek obrazu zaczyna przypominać czarną plamę. W takim przypadku niezwłoczne rozpoczęcie leczenia pozwoli na zatrzymanie procesu postępowania choroby, a tym samym zatrzymanie dalszej utraty wzroku.
Najczęściej na zwyrodnienie plamki żółtej zapadają osoby starsze, ale coraz częściej ta choroba dotyka też ludzi młodych.
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej
AMD (od angielskiego Age-related Macular Degeneration) dotyka zazwyczaj osoób po 50-tym roku życia. Polega na tym, że centralna część siatkówki ulega uszkodzeniu. Przez to następuje pogorszenie widzenia. Plamka żółta jest odpowiedzialna za wyraźne widzenie oraz za rozróżnianie kolorów.
Co wpływa na wystąpienie AMD?
- palenie papierosów (palacze zapadają na tę chorobę aż 6-krotnie częściej niż osoby niepalące),
- nadciśnienie,
- cukrzyca,
- otyłość,
- wiek,
- geny (choroba ta dotyka często kobiety o niebieskich tęczówkach).
Odwarstwienie siatkówki
Odwarstwienie siatkówki oka często powodowane jest przez wylew krwi wewnątrz oka. Spływająca krew daje w polu widzenia punkty o ciemnym zabarwieniu. W momencie wylewu najczęściej odczuwany jest silny błysk w oku. W takiej chwili warto niezwłocznie udać się do lekarza lub do punktu z pomocą medyczną. Raz odwarstwiona siatkówka, która nie została dostatecznie szybko umiejscowiona z powrotem, może odkleić się na zawsze. W takim przypadku nasz wzrok ulegnie trwałemu uszkodzeniu.
Do odwarstwienia się siatkówki mogą przyczynić się nie tylko takie czynniki, jak wiek powyżej 50-tego roku życia, czy choroby wpływające na krążenie krwi, ale także krótkowzroczność powyżej -4 dioptrii oraz atopowe zapalenie skóry.
Zwyrodnienie ciałka szklistego, które stanowi tylną część oka objawia się poprzez widok zamazanego obrazu oraz pojawienie się różnego rodzaju małych cząstek w polu widzenia. Do choroby tej prowadzi najczęściej wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, niedotlenienie oraz stres, który wywołuje skurcz naczyń krwionośnych.
Zwyrodnienie ciałka szklistego leczy się podając krople do oczu, które niwelują zmętnienie. W przypadku braku poprawy leczy się je operacyjnie, wprowadzając specjalną substancję o składzie zbliżonym do ciałka szklistego i wymienia się ciałko szkliste na nowe.
Rzadkie choroby oczu
Rzadkie choroby oczu to takie, które dotykają stosunkowo niewielką część społeczeństwa. Czasem niewiele wiadomo na temat danego schorzenia, ponieważ nie zostało ono dość wnikliwie przebadane. Na rzadko występujące choroby oczu często nie ma jednego, skutecznego lekarstwa. Lekarze specjaliści starają się wówczas leczyć pacjentów dotychczas znanymi metodami, a gdy nie dają one rezultatów, to zamieniają terapię na inną.
Bakteryjne choroby oczu to choroby i schorzenia, które zostały wywołane przez różnego rodzaju bakterie. Do takich chorób należą:
- bakteryjne zapalenia oka,
- zapalenie spojówek (choć mogą je wywoływać także grzyby i wirusy),
- jęczmień,
- zapalenie brzegów powieki,
- zapalenie rogówki.

Schorzenia oczu
Schorzenia oczu to bardzo poważna sprawa. Przy pierwszych symptomach należy się zgłosić do lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wzrok jest zmysłem, dzięki któremu łatwo jest nam funkcjonować. Warto o niego dbać, regularnie się badać, także w kierunku chorób dziedzicznych, aby wykryć ich rozwój w jak najwcześniejszym momencie. Wtedy jest duża szansa na całkowite wyleczenie i korzystanie z narządu wzroku przez długie lata bez zakłóceń. W salonach Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie czekają na Państwa lekarze specjaliści, którzy w sposób profesjonalny zajmą się Państwa wzrokiem. Zapraszamy do kontaktu.