Cyfrowe zmęczenie wzroku dotyka coraz większej ilości osób. Codzienna kilkugodzinna praca przed ekranem komputera oraz dodatkowe przesiadywanie przed ekranem smartfona, czy tabletu w czasie wolnym sprawiają, że wzrok bardzo się męczy i może ulec pogorszeniu. W obecnej dobie, gdy większość pracowników pracuje z domu i spędza więcej czasu przed ekranem niż zazwyczaj jest to dość niepokojący syndrom.

Cy dotyka on także Ciebie? Jak temu przeciwdziałać? Jest kilka sposobów, które warto od razu wcielić w życie, aby zapobiec popsuciu się wzroku. 

Warto też skorzystać z konsultacji u optyka lub okulisty w jednym z naszych salonów. 

 

cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie oczu - objawy

Po dłuższym czasie spędzonym przed ekranem urządzenia cyfrowego odczuwamy dyskomfort w postaci suchości oka, bólów głowy, czy bólu oczu. Dlaczego? Patrząc w ekran monitora narażamy nasze oko na działanie światła niebieskiego, czyli części widma światła pomiędzy promieniowaniem UV a światłem widzialnym. Światło niebieskie może być przyczyną trwałego uszkodzenia siatkówki oka, a nawet doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej lub zaćmy. W dodatku oko, które patrzy w ekran mruga dużo rzadziej i z tego powodu nawilżenie śluzówki oka znacznie się obniża. Odczuwamy wówczas swędzenie i pieczenie oczu. Pozycja, jaką przyjmujemy w czasie patrzenia na ekran komputera, czy telefonu też ma duże znaczenie. W obecnej dobie, kiedy dużo osób pracuje z domu, gdzie ich stanowisko pracy nie jest wyposażone w ergonomiczne siedzenia, biurka i ustawienia monitorów, objawy bólowe mogą się nasilać. 

Cyfrowe zmęczenie wzroku - jak przeciwdziałać?

Jeśli odczuwamy wymienione powyżej objawy, trzeba zacząć działać. W przeciwnym wypadku narażamy się na pogłębienie schorzeń. Warto zbadać swój wzrok u lekarza specjalisty w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Nasze salony Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie są otwarte i działają bez zmian. Lekarz przeprowadzi podstawowe badania i oceni stan naszego narządu wzroku. Może doradzić stosowanie specjalnych okularów ze szkłami relaksującymi, a na pewno zaleci robienie przerw podczas pracy i rozrywki z użyciem komputera, czy telefonu. Warto odrywać wzrok od monitora z częstotliwością co ok. 20 minut i w tym czasie popatrzeć w dal. To pomoże naszym oczom odpocząć od napięcia.

Dodatkowo warto używać ekranów tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, np. do pracy. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić życia bez komputera, telewizora, czy telefonu. Najkrótsze oderwanie wzroku od ekranu może być wyzwaniem. Mając na uwadze dobro własnych oczu, warto jednak jak najczęściej robić przerwy.

 

Zmęczone oczy od komputera - co robić?

  • Warto wcielić w życie kilka nawyków, które pozwolą cieszyć się dobrym wzrokiem na dłużej i zapobiegać poważnym schorzeniom. Oto wskazówki:
  • staraj się częściej mrugać – to nawilży oko i nie spowoduje nadmiernego wysuszenia śluzówki,
  • odrywaj oczy od monitora w czasie pracy. Rób to minimum co 20 minut przez 20 sekund. Patrz na przedmiot oddalony o ok. 6 metrów od Ciebie.
  • możesz nosić szkła ochronne: antyrefleksyjne lub relaksacyjne. Zapytaj doświadczonego optyka o dobór takich szkieł.  
  • zadbaj o prawidłową pozycję podczas pracy przed komputerem. Nie obciążaj pleców i karku. Ustaw monitor w odpowiedniej odległości od oczu oraz na właściwej wysokości nieco poniżej poziomu wzroku.

W salonach optycznych Italooptica specjaliści w dziedzinie wzroku doradzą i podpowiedzą najlepsze rozwiązania dla Twojego wzroku. Zapraszamy do kontaktu z Italooptica