Grubość szkieł okularowych  zależy od wielkości wady wzroku oraz wybranych oprawek. Nie do każdych oprawek będą pasowały grubsze szkła.

Wartość określająca grubość szkieł okularowych to współczynnik załamania światła materiału, z którego została wykonana dana soczewka. Standardowo jest  ona określona indeksem 1,50 i jest wystarczająca w odniesieniu do niewielkiej wady wzroku i najcieńszej soczewki. 

Jeśli jednak wada jest większa lub bardzo duża (co określa moc wyrażona w dioptriach) wówczas warto zastosować redukcję grubości, inaczej zwaną „cieniowaniem”. Oznacza to, że im większy indeks zastosujemy, tym cieńsze soczewki uzyskamy.

Na czym polega redukcja grubości soczewek?

Osoby z dużą wadą wzroku, często borykają się z problemem ciężkich i nieefektownych okularów.  Wiele osób marzy o  korekcji okularów która będzie dla użytkownika komfortowa i estetyczna, ponieważ korzystamy z okularów każdego dnia – od rana do wieczora. Na przeciw tym obawom wychodzi redukcja grubości soczewek, która zapewnia cieńsze i lżejsze szkła przy znacznej wadzie wzroku. Asferyczne poprawiają nienaturalny efekt pomniejszenia lub powiększenia oczu, typowy dla soczewek sferycznych.

Materiał który używamy do redukcji grubości soczewek pozwala na wykonanie bardziej płaskich i cieńszych niż soczewki standardowe. Redukcja pozwala na uzyskanie lżejszych okularów. Kolejną zaletą jest minimalizacja efektu pomniejszenia lub powiększenia oczu. Kompilacja takich soczewek i idealnie dobranej oprawy daje nam gwarancję ukrycia dużej wady wzroku.

Redukcja szkieł okularowych i cylindrycznych

Redukcję grubości można osiągnąć dla szkieł dodatnich i ujemnych. Cieńsze szkła to nie tylko szkła lżejsze, ale także modniejsze i zdecydowanie bardziej eleganckie. Najwyższy możliwy indeks szlifowania to 1,74 ale już różnica pomiędzy indeksem 1,50, a 1,67 w grubości i wadze szkła wynosi aż 30%! Warto zatem dopłacić i cieszyć się cienkimi szkłami! 

Zalety redukcji grubości soczewek

  • minimalizacja grubości soczewek o dużych mocach
  • uzyskanie lekkich, wygodnych okularów
  • zmniejszenie efektu powiększenia/pomniejszenia oczu
  • ukrycie wysokiej wady wzroku
  • większe pole manewru przy wyborze opraw
  • komfort użytkowania okularów
  • duża estetyka.