W momencie kiedy otrzymujemy od lekarza okulisty receptę na okulary możemy czuć się zdezorientowani, gdyż widnieją na niej nieznane nam skróty i wartości. Jak czytać receptę na okulary? Spieszymy z wytłumaczeniem, co oznaczają poszczególne wartości znajdujące się na recepcie na okulary. Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu w zrozumieniu zapisów okulisty.

W salonach Italooptica zrealizują Państwo każdą receptę na okulary. Wiemy, co oznaczają wszystkie skróty i wartości. Pozwoli to nam na idealne dopasowanie okularów do Państwa wady tak, aby ją zminimalizować i ułatwić Państwu funkcjonowanie.

Jak czytać receptę na okulary?

Poniżej prezentujemy objaśnienia pól oraz wartości, występujących najczęściej na recepcie okularowej.

Dal – obszar recepty dla szkieł z przeznaczeniem dla krótko i daleko-widzów do codziennego użytku.

Bliż – obszar recepty dla okularów służących głównie do czytania oraz pracy przy ekranie monitora.

Sfera – parametr wyrażony w dioptriach, który określa moc i siłę soczewki. Może przyjmować wartości dodatnie lub ujemne.

Cylinder – parametr określający stopień korekcji astygmatyzmu. Może przyjmować wartości plusowe lub minusowe. Określony jest z dokładnością do 0,25 dioptrii.

Oś cylindra – parametr, który pojawia się przy wartości cylindra i służy do prawidłowego zamontowania soczewek w oprawie. Przyjmuje wartości od 0 do 180 stopni.

PD – rozstaw źrenic, a więc odległość od środka jednej źrenicy do środka drugiej źrenicy. Wyrażana jest w milimetrach. Zazwyczaj odległość tą podaje lekarz okulista, możliwe jest jednak samodzielne dokonanie pomiaru PD.