Dobór odpowiednich oprawek do kształtu twarzy może być nie lada wyzwaniem. Chodzi przecież o to, aby okulary nie tylko poprawiały komfort wiedzenia, ale przy okazji dodawały nam uroku i sprawiały, że poczujemy się modnie i atrakcyjnie. Wierzymy, że z naszą pomocą osiągną Państwo wymarzony efekt. Poniżej prezentujemy kilka generalnych zasad doboru oprawek do twarzy. Pamiętajmy jednak, że zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę nasze indywidualne odczucia oraz gust.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Jeśli posiadasz twarz kwadratową o mocno zarysowanej szczęce, szerokim czole i dużych policzkach, wybierz okulary lekko zaokrąglone. Szczególnie ważne są zaokrąglenia u dołu, które odwrócą uwagę od żuchwy.

W przypadku twarzy trójkątnej wybierz okulary okrągłe lub chociaż z zaokrąglonymi oprawkami u dołu, po to aby złagodzić ostre rysy. Dobrym wyborem mogą okazać się okulary z delikatną obwódką, prostą linią poziomą, noszone niezbyt wysoko.

Jeśli twoja twarz jest podłużna, postaw na oprawki lekko zaokrąglone i osadzone dość nisko, co optycznie zniweluje wydłużenie. Postaraj się, aby linia okularów znajdowała się mniej więcej w połowie wysokości twarzy.

Oprawki kanciaste, o prostych i kwadratowych kształtach, szczególnie w ciemnych kolorach najlepiej pasują do twarzy okrągłych, co pozwoli na zmniejszenie wrażenia krągłości.

Warto dodać, że do twarzy owalnej pasuje zdecydowana większość oprawek.

Oprawki okularowe - na co zwrócić uwagę?

To jakie wybierzemy oprawki do okularów zależy przede wszystkim od naszego kształtu twarzy, upodobać oraz tego czy będziemy nosić je codziennie. Dobrze dobrane oprawki mogą nam służyć jako biżuteria. Trzeba pamiętać, że okulary mają być przede wszystkim wygodne i leczyć. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Obecnie można kupić różnego rodzaju oprawki drewniane, plastykowe lub metalowe.  Warto również zastanowić się czy pracujemy przy komputerze? A może na dworze? Tutaj przydają się okulary z antyrefleksem bądź okulary dla kierowców. Każde z nich charakteryzują się inna specyfiką szkieł i oprawek.

O czym warto pamiętać wybierając oprawki okularowe dla siebie?

1.  Należy wybierać okulary proporcjonalne i dostosowane do wielkość twarzy. A zatem jeśli masz dość małą twarz, nie noś okularów zbyt dużych, które zasłonią Twoją buzię. Jeśli z kolei masz twarz szeroką – unikaj małych okularów, które trudno będzie utrzymać na nosie.

2.  Dolna krawędź oprawek nie powinna dotykać policzków, ponieważ może być to niekomfortowe, a ponadto będzie sprzyjało łatwemu zabrudzaniu szkieł.

3.  Górna linia oprawek nie powinna być położna wyżej, niż linia brwi.

4.  Okulary powinny leżeć na twarzy stabilnie, ale niezbyt mocno. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że punkt oparcia dla oprawek stanowi nos i uszy. Pamiętajmy, że dobrze dobrane okulary nigdy nie będą sprawiać wrażenia spadania z twarzy.

5.  Oprawki powinny być dobrane nie tyko do kształtu twarzy, ale również do karnacji, koloru oczu i włosów.

6.  Warto zdecydować się na okulary, które – oprócz dobrego dopasowania – będą mówiły coś o nas samych; naszej osobowości czy stylu życia.

Podsumowanie

Przy wyborze odpowiednich oprawek, które będziesz nosić na nosie z dumą, pomoże specjalista. W salonie Italooptica w Łodzi znajdziesz dobrego optyka – nie tylko prawidłowo wybierze, wymierzy, ale również dobierze idealny kształt i kolor oprawek do okularów. Na koniec poleca się zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są oprawki. Aby nie były zbyt ciężkie, warto rozważyć zakup oprawek tytanowych, ponieważ są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie. Zdecydowana większość oprawek plastikowych również spełni oczekiwania osób wymagających. Pamiętaj także, że oprawki nie powinny wywoływać żadnych reakcji alergicznych. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany materiał nie spowoduje u Ciebie uczulenia, wykonaj testy hipoalergiczne.