
Wraz z wiekiem obniża się ostrość widzenia. Ciągłe narażanie ich na negatywne warunki, klimatyzację, zanieczyszczenia oraz praca przy komputerze, nie poprawia naszego wzroku. Co więcej, po przekroczeniu 40 lat najczęściej zaczynamy odczuwać problemy z widzeniem. Co z tym zrobić?
Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Obecnie można znaleźć wiele salonów okulistycznych, w których zbadamy wzrok i dobierzemy okulary. Jak wybrać najlepszego lekarza w mieście, np. okulistę w Łodzi? Kilka wskazówek poniżej.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do okulisty?
- Specjalistę należy odwiedzić przede wszystkim wtedy, gdy zaobserwujemy mrużenie oczu, np. kiedy czytamy gazetą lub oglądamy TV.
- Niepokojące może być ciągłe mruganie i pieczenie.
- Coraz ciężej nam się skupić.
- Odczuwamy bóle głowy.
- Rozmazuje nam się obraz z bliska lub z daleka.
- Cierpimy na częste stany zapalne oraz ropienie oczu.
- Mamy problemy z prowadzeniem samochodu w nocy.
Podstawowe badania u okulisty w naszym salonie w Łodzi to:
Badanie ostrości wzroku
Określenie wady wzroku – dowiedz się więcej
Badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego
Usuwanie ciała obcego oraz mniejsze zabiegi chirurgiczne
Komputerowe badanie refrakcji oka
Kontrole i okulistyka dziecięca – dowiedz się więcej
Jak wybrać najlepszego okulistę w Łodzi?
Szukając odpowiedniego okulisty w dużych miastach, jak Łódź, powinniśmy brać pod uwagę nasze potrzeby. Warto udać się do specjalisty, który wykona szczegółowe badanie wstępne wraz z wywiadem. Do badania potrzebne są tablice zawierające cyfry, których wielkość jest odpowiednio dobrana, a liczby obok umożliwiają odległość, z jakiej zdrowe oku jest w stanie je odczytać. Kolejnym krokiem jest wykluczenie daltonizmu czy astygmatyzmu (służą do tego specjalne obrazki z liczbami lub znakami). Profesjonalny okulista powinien po tych krokach dobrać leczenie do indywidualnych potrzeb. Warto zgłosić się do specjalisty z dużym doświadczeniem oraz jego umiejętności powinny być potwierdzone certyfikatami.
Okulista czy optometrysta?
Wpisując do wyszukiwarki, np. okulista łódź często możemy spostrzec, że w wielu salonach okulistycznych jest mowa o optometrystach. Czy to ten sam zawód? A może zajmują się tym samym? Do kogo należy się udać mając wadę wzroku?
Okulista jest przede wszystkim lekarzem zapewnia pełną opiekę nad narządem wzroku. Zajmuje się leczeniem chorób oczu oraz wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, nadwzrocznością oraz astygmatyzmem. To on zmierzy ciśnienie w oku czy dokona pierwszej analizy. To właśnie okulista decyduje o sposobach rehabilitacji lub operacji oka. Jego praca polega na doborze soczewek kontaktowych, leczenia w przypadku wystąpienia chorób takich jak jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki. Okulista uprawniony jest także do chirurgicznych ingerencji w zakresie narządu wzroku.
Zadaniem Optometrysty natomiast, jest prawidłowy pomiar wady oka i dobór odpowiednich mocy soczewek okularowych i kontaktowych. Pomaga także diagnozować choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa oraz zapalenia spojówek. Optometrysta często przygotowuje leczenie, takie jak ćwiczenia oczu i pomoc dla niedowidzących, leczenie stanów takich jak zez. Może zauważyć zmiany w oku, natomiast nie może podjąć specjalistycznego leczenia lub zlecenia operacji.