fbpx

Jednym z najczęstszych pytań, które zadają nasi klienci, jest to czy powinni wybrać szklane, czy plastikowe soczewki okularowe. jak zatem dobrać szkła do okularów?  Odpowiedź jest prosta – najlepszym rozwiązaniem są soczewki plastikowe (wykonane z tworzywa o wysokiej jakości optycznej).

Jakie szkła do okularów - najpopularniejsze rodzaje

Soczewki mineralne to tradycyjne, szklane soczewki.

Soczewki plastikowe (organiczne) posiadają w porównaniu do soczewek szklanych (mineralnych) ogromną liczbę zalet. Powinno się ich używać między innymi, ponieważ:

  • są o około 30% lżejsze niż soczewki szklane
  • są produktem bezpiecznym (w przypadku uszkodzeń nie pękają i nie tworzą niebezpiecznych fragmentów)
  • pozwalają na użycie wysokiej jakości powłok antyreflkesyjnych nadających im dodatkową ochronę na uszkodzenia oraz właściwości (filtrowanie niebieskiego światła, powłoki dla kierowców itp.)
  • pozwalają na wykonanie zindywidualizowanych konstrukcji (soczewki progresywne, soczewki do pracy biurowej itp.)
  • są również bardziej przystępnym rozwiązaniem – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i możliwości uszlachetnienia.

Wybierając szkła należy pamiętać, że okulary powinny być właściwie dobrane, spełniające dla pacjenta zarówno funkcję korygującą, estetyczną i zapewniającą komfort noszenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ większość z nam nie rozstaje się z nimi przez cały dzień.

Na co zwrócić uwagę wybierając szkła do okularów?

Wybór odpowiednich szkieł do okularów nie jest prosty. Pierwszym krokiem ku lepszemu widzeniu jest wizyta u okulisty. To on dokładnie zbada naszą wadę wzroku, sprawdzi czy nie cierpimy na astygmatyzm – w tym przypadku należy wybrać specjalne szkła cylindryczne, korygują one wadę wzroku, która jest zupełnie inna od krótkowzroczności czy dalekowzroczności. Obecnie w branży może znaleźć wiele modeli szkieł do okularów, które nadają się dla każdego. Niezależnie czy biegasz, pływasz lub prowadzisz intensywny tryb życia.  Dzięki nowoczesnym metodom projektowania i produkowania szkieł, nawet nie zauważysz, że masz je na nosie. Wybierając szkła do okularów warto zasięgnąć opinii eksperta i zastanowić się jakie będzie ich przeznaczenie. Należy pamiętać, że w wielu salonach okulistycznych wykonywane jest również badanie dna oka (które może pomóc wykryć to czego nie widać na „pierwszy rzut oka”). Po pierwsze: czy będziesz nosić je codziennie czy tylko do komputera. Po drugie: wybierasz plastikowe czy szklane? Po szczegółowym wywiadzie okulista wypisze receptę. 

Jakie szkła do okularów dla astygmatyka?

Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność rogówkowa, to problem coraz większej ilości osób. Na czym polega ten problem?  Jest to wada wzroku, polegającą na zniekształceniu widzenia wskutek niesymetryczności rogówki oka. Astygmatyzm może występować w kombinacji z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Można się tego dowiedzieć, podczas badania okulistycznego, w czasie którego zostaną pokazane różne kształty. Takie obrazki pomagają zweryfikować zaawansowanie naszej wady, ponieważ zniekształca lub zamazuje ona kontury widzenia zarówno obiektów znajdujących się blisko jak i daleko. Jeśli znajdujesz u siebie takie objawy, skonsultuj się ze specjalistą.

Jak leczy się astygmatyzm? Wybierając odpowiednie szkła do okularów dla astygmatyka należy uwzględnić w nim specjalne „cylindry”, które odwzorowują one kształt rogówki oka w ten sposób, że w płaszczyźnie poziomej i pionowej inaczej załamują światło. 

Szukasz szczegółowych informacji? Sprawdź cennik szkieł do okularów oraz dowiedz się więcej o redukcji szkieł cylindrycznych.