Po okulary do czytania sięga 9 na 10 Polaków według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku”. Osoby z wadą wzroku wykorzystują okulary nie tylko w ramach wykonywania obowiązków, ale również podczas czasu wolnego. Niestety z  wraz z upływem czasu nasz wzrok daje o sobie znać. W wieku 40-45 lat soczewka naturalna traci swoją elastyczność i jej zdolność akomodacji ulega zmniejszeniu. Skutkuje to trudnościami ze zmianą widzenia z bliży na odległości dalekie i odwrotnie, co sprawi, że np. czytanie będzie bardziej męczące. Tylko okulary szyte na miarę są w stanie zapewnić nam wysoką jakość widzenia, która pozwoli nam cieszyć się czytaniem przy kubku dobrej herbaty czy aromatycznej kawy.

 

 

Kiedy okulary do czytania?

Okulary do czytania stają się niezbędne, gdy mamy do czynienia ze starczowzrocznością– wadą wzroku która polega na zaburzeniach akomodacji i  pogorszeniu ostrego widzenia na bliższych dystansach. Pierwszym sygnałem który świadczy o problemie z widzeniem z bliska jest moment kiedy nasze ręce stają się za krótkie, by trzymać książkę, gazetę w odpowiedniej odległości.  Jeśli masz ponad 40 lat, może zacząć Ci się wydawać, że potrzebujesz dłuższych rąk, aby móc wyraźnie widzieć, co jest napisane w książce czy gazecie. Wtedy możemy mówić o prezbiopii (starczowzroczności) która dotyka osób pomiędzy 40-45 rokiem życia, kiedy to przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości stają się zamazane.

 

Jakie okulary do czytania?

Najlepszym rozwiązaniem są wysokiej jakości okulary do czytania, które pozwolą nam z łatwością przeczytać każdy tekst, drobny druk i cieszyć się czytaniem. Jeżeli pojawi się dodatkowo problem z widzeniem na odległość, najlepszym rozwiązaniem są okulary progresywne. Salon Italooptica jest partnerem międzynarodowej akcji “czas na wzrok 40+’ w której polecane są szkła progresywne w celu ciągłego zdejmowania i zakładania okularów. Informację na temat kampanii można znaleźć na naszym blogu.

Rynek niestety zalewa nas okularami do czytania które bez problemu można kupić w każdej aptece, stacji benzynowej, drogerii czy supermarkecie. Warto mieć na uwadze fakt, ze nie są one dobierane do indywidualnych potrzeb danej osoby, a moc szkieł pozostawia wiele do życzenia. Nieodpowiednie stosowanie okularów może doprowadzić do uszkodzenia wzroku i pozorna oszczędność przy zakupie okularów do czytania może się na nas zemścić utratą zdrowia i jeszcze większym wydatkiem w przyszłości. Pamiętajmy, że to lekarz okulista  oraz specjalista optometrysta powinien zająć się naszym wzrokiem a okulary najlepiej zakupić w sprawdzonym salonie optycznym. Dlatego też zachęcamy po sięganie po okulary u sprawdzonego, dobrego optyka który dobierze okulary szyte na miarę. Zajrzyj do jednego z naszych salonów i umów się na wizytę.

Jak dobrać okulary do czytania?

Okulary do czytania w praktyce często są wielokrotnie zdejmowane oraz na nowo zakładane. Ważne zatem jest kilka aspektów przy ich wyborze, które warto wziąć pod uwagę:

  • istotne jest aby oprawki były masywne – wykonane z solidnych, wysokiej jakości materiałów
  • powinny być wytrzymałe – aby nie ulec uszkodzeniu podczas przenoszenia w różnych warunkach
  • jaskrawe kolory umożliwiają łatwiejsze znalezienie ich w mieszkaniu, co może być szczególnie praktyczne dla starszych osób
  • o odpowiednio dobranych powłokach, w zależności od naszych potrzeb

Ile kosztują okulary do czytania?

Na całkowity koszt okularów ma wpływ zarówno dobór soczewek jak i wybór oprawek.  Salon Italooptica od lat zapewnia cienkie, lekkie i najbardziej odporne na stłuczenia i urazy mechaniczne soczewki, dedykowane osobom aktywnym, czy też bardziej stacjonarnym.  Coraz  bardziej popularne stają się szkła progresywne, które umożliwiają jednoczesne prawidłowe widzenie z bliska i daleka. To propozycja dla tych, którzy do tej pory potrzebowali dwóch par okularów.

Ne cenę okularów składają się różnego rodzaju dodatkowe powłoki. Najpopularniejszą jest antyrefleksyjna, która eliminuje męczące oczy odblaski światła. Wartą uwagi opcją są również fotochromy, czyli okulary, które ciemnieją pod wpływem światła słonecznego, chroniąc oczy.  W ofercie naszych salonów optycznych znajdziemy także szkła pokryte powłokami, blokującymi niebieskie światło komputera, ułatwiającymi czyszczenie czy z filtrami UV. Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb klienta, dlatego przyjdź i dowiedz się więcej na temat naszej oferty.

Mity na temat noszenia okularów do czytania po 40 roku życia

  1. Jeśli nosisz już okulary to po 40-tce będziesz potrzebował drugiej pary do patrzenia z bliska.

– Prawdą jest, że po 40-tce możemy już potrzebować innej mocy do patrzenia z bliska ale istnieją okulary progresywne, które pozwalają widzieć na wszystkie odległości bez potrzeby posiadania drugiej pary okularów.

2. Okulary progresywne są za drogie-nie stać mnie na nie.

–  W rzeczywistości cena okularów progresywnych to cena dwóch par okularów, likwidujemy również  potrzebę wielokrotnych zmian pomiędzy okularami do czytania, do monitora czy tymi do patrzenia w dal. Poza tym, są to okulary o wielu mocach więc ich produkcja wymaga większego nakładu pracy tak aby odpowiednio spełniały swoją rolę.

3. Do okularów progresywnych ciężko jest się przyzwyczaić.

– Tak jak w przypadku każdych nowych okularów niezbędna jest adaptacja do okularów progresywnych. Musimy się po prostu przyzwyczaić a żeby były komfortowe muszą być spełnione takie warunki jak : dokładne badanie wady wzroku na dal i bliż, uzyskanie indywidualnych parametrów centrowania w oprawie, którą osoba wybrała oraz prawidłowe ustawienie soczewek progresywnych w oprawie przed każdym z oczu. Jeśli osoba zgłasza problem z adaptacją do okularów progresywnych tzn., że któryś z tych 3 punktów musiał zostać zaniedbany.

4. Okulary do czytania kupuję w aptece lub markecie.

– Nie oczekujmy od okularów produkowanych masowo, że będą one idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Tak zwane “okulary gotowce” moga jedynie pogorszyć nasz wzrok i skutkować jego leczeniem. Aby dobrać idealne moce szkieł musimy wybrać się do lekarza specjalisty, który profesjonalnie zbada nasz wzrok. Tylko okulista jest w stanie ocenić, jaki jest san i pole naszego widzenia.