
Oczy to okno na nasz świat, dlatego powinniśmy dbać o nie każdego dnia a nie tylko od święta. Siedzący tryb życia, praca przed komputerem, nieustanny kontakt z ekranem, zanieczyszczone powietrze – to tylko niektóre z czynników, szkodzących naszym oczom.
Warto zapobiegać chorobom i regularnie umawiać się na wizyty w gabinecie okulisty. Poza odwiedzaniem gabinetu okulistycznego, gdzie oddajemy nasz wzrok w ręce profesjonalisty, istnieje kilka prostych zasad, które warto wcielić w nasze życie – w trosce o nasz wzrok.
Warto wcielić je w codzienny tryb życia, ponieważ będzie to skutkować dłuższym komfortem widzenia oraz brakiem dolegliwości. Cieszmy się dobrym wzrokiem jak najdłużej. W celu umówienia się na wizytę u lekarza okulisty, zapraszamy do kontaktu z nami.
Jak dbać o oczy?
Ogranicz kontakt oczu z ekranem
Żyjemy w czasach mediów społecznościowych, mając tendencję do częstego spoglądania na telefon. Sprawdzamy pocztę, wiadomości, informację w internecie. Rutyny dnia codziennego możemy w prosty sposób zmienić . Godzinę warto sprawdzać na zwykłym zegarze, a aktualizacje z całego dnia przeczytać za jednym razem wieczorem, co zdecydowanie skróci czas spędzony przed ekranem. Przed snem dajmy oczom odpocząć – Nie warto jednak robić tego tuż przed snem! Światło ekranów LED zaburza nasz zegar biologiczny, nawet krótka sesja ze smartfonem w łóżku przed zaśnięciem może skutkować dłuższym procesem zasypiania. Światło niebieskie poprzez nasz narząd wzroku stymuluje część mózgu zwaną szyszynką, co skutkuje produkcją serotoniny, a ta „pobudza” nasz organizm.
Daj oczom odpocząć
Pracując przed komputerem, ważne jest aby znaleźć chwilę by zrobić krótką pauzę naszym oczom. W tym celu należy robić regularne i odpowiednio długie przerwy. Aby zapobiec chorobom wzroku, zadbaj o regularne i odpowiednio długie przerwy. Amerykanie korzystają z zasady 20-20-20 czyli robimy przerwę 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Nasze oczy dzięki tej metodzie, mogą zyskać chwilę wytchnienia.
Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym
Ekspozycja na słońce może być niebezpieczne dla naszej skóry jak i oczu. Zbyt intensywny i długi kontakt oczu z promieniowaniem UVA i UVB może skutkować uszkodzeniem plamki żółtej a nawet powstaniem nowotworów gałek ocznych i powiek. Promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na wzrok ponieważ wysusza powierzchnię oka, co skutkuje uczuciem suchości, pieczeniem czy piasku pod powiekami. Niezbędne są okulary słoneczne, ważne by były one zakupione w salonie optycznym , gdzie mamy gwarancję atestu, filtrów UVA i UVB. Czego nie gwarantują nam okulary zakupione w sklepie czy na straganie.
Wysypiaj się
Sen to odpoczynek dla całego naszego organizmu w tym naszych oczu. Mała ilość snu to zmęczona oczy które są podatne na podrażnienia i wysychanie. Często więc dziwimy się gdy spoglądając w lustro widzimy czerwone, przemęczone oczy. Co możemy zatem zrobić? Możemy zafundować naszym oczom specjalne krople do oczu o właściwościach łagodzących i oczywiście odpowiednią ilość snu.
Wieczorem postaraj się położyć do łóżka wcześniej, a jeżeli pieką Cię oczy, zastosuj odpowiednie krople do oczu, o właściwościach łagodzących, dostępne niemal we wszystkich aptekach.
Uprawiaj sport
Aktywność fizyczna to jedna z tych czynności, które mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nie inaczej jest ze wzrokiem. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku. Znajdź dyscyplinę sportu, która sprawia Ci przyjemność i na stałe wpisz ją w swój terminarz, żeby poprawić ukrwienie oka.
Zadbaj o dietę
Dieta odpowiednia dla naszych oczu, to taka która jest bogata w witaminy i minerały. Powinna zawierać składniki bogate w witaminy A, E i C, a także kwasy omega – 3 oraz luteinę. Składniki te gwarantują dobrą kondycję oczu i zapobiegają powstawaniu zaćmy, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej. Warto zatem wprowadzić na stałe do menu marchewkę i szpinak, który jest bogaty zarówno w witaminę E, witaminę C, jak i luteinę. Oprócz szpinaku wypróbuj także inne zielone warzywa, m.in. jarmuż, groszek i brokuły. Źródłem kwasów omega są oczywiście ryby, warto by po nie sięgać minimum raz w tygodniu. Cynk natomiast znajdziemy w mięsie wołowym i wieprzowym, ale także w orzeszkach ziemnych oraz w roślinach strączkowych.