Pierwsze okulary – kiedy zacząć o nich myśleć? Jakie są oznaki, mówiące o tym, że nasz wzrok potrzebuje wsparcia?
Te dwa pytania często słyszymy z ust naszych klientów, bez względu na wiek. Okazuje się, że jest grupa pacjentów która twierdzi, że widzi dobrze i dopiero badania są dowodem na pogarszający stan ich wzroku. Sporo pacjentów sygnalizuje jednak, że coś zaczęło się dziać z ich oczami i potrzebują specjalistycznej pomocy.
Nasi eksperci – optycy, optometryści są zawsze do Państwa usług. Zapraszamy do naszych salonów i kontaktu z nami.
Zbadamy Twój wzrok, doradzimy przy wyborze oprawek oraz szkieł i ich funkcji.

Kiedy musimy wybrać się do okulisty?
Jeśli tylko zauważymy że jakość naszego widzenia się pogarsza, powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty. Zwlekanie z wizytą pomoże bardziej i efektywniej popsuć nasz wzrok i wydłużyć czas jego powrotu do zadowalającego stanu. Zdecydowanie wskazana jest wizyta u lekarza specjalisty, jeśli tylko zauważymy takie objawy jak:
- częste mrużenie oczu gdy czytamy
- częste mruganie
- powracające stany zapalne spojówek oraz powiek
- bóle głowy
- zamazany obraz widzenia
Pamiętajmy że profilaktyka jest bardzo ważna i jeśli nic naszemu wzrokowi nie dolega, wystarczy jeśli pojawimy się u okulisty raz na 3 lata. Gdy mamy problemy z oczami, lekarz może zalecić wizytę co 6 miesięcy, albo co roku. Wskazane jest częstsze wykonywanie badań po 45. roku życia.
Jak wygląda pierwsza wizyta u okulisty?
Zawsze badanie zaczynamy od dogłębnego wywiadu, padną tu pytania dotyczące stanu naszego zdrowia, jakości widzenia, dolegliwości związanych ze wzrokiem oraz przebyte choroby i zażywane leki. Kolejny etap to ocena ostrości wzroku na podstawie odczytywania z tablic okulistycznych znaków testowych – cyfr i liter różnej wielkości. Ocenę ostrości wzroku przeprowadza się oddzielnie dla każdego oka. W ten sposób badamy ostrość wzroku do dali. Badając ostrość do bliży będziemy odczytywać tekst z odległości 30-40 cm. Gdy lekarz stwierdzi, że mamy obniżoną ostrość wzroku, lekarz może zastosować okulary korekcyjne. Okularowa korekcja wzroku pozwala ocenić, czy słaba ostrość widzenia jest spowodowana nieskorygowaną wadą wzroku czy inną nieprawidłowością.
Badanie okulistyczne powinno zawierać również zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Można je wykonać z użyciem lampy szczelinowej, po uprzednim znieczuleniu kroplowym oka. Prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 20 mmHg. Okulista wykona również dokładne badanie oczu, które określa osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych, a następnie poszczególnych elementów oka: źrenic, rogówki, soczewki, tęczówki, dna oka. Wizyta u okulisty powinna zakończyć się stwierdzeniem lub wykluczeniem ewentualnych patologii, czy chorób oczu. Jeśli lekarz ma wątpliwości, może nas skierować na dodatkowe badania, takie jak USG gałki ocznej, czy badanie pola widzenia.
Wybór pierwszych okularów
Bardzo często pracownicy pozostawiają ten wybór klientowi, który czuje się bardzo zagubiony w gąszczu różnorodnych opraw. Wybór mamy bardzo bogaty, dlatego zawsze podpowiadamy jak okulary powinny poprawnie leżeć, jak je dobrać i na co zwracać uwagę. Kierujemy się bardzo -indywidualnym podejściem do klienta, bo przecież każdy z nas jest inny i nie ma jednej recepty na idealne dobranie opraw. Duże znaczenie ma także wada wzroku: zarówno jej rodzaj, jak i nasilenie. Początkowo analizujemy kształt twarzy, który jest przy doborze okularów kluczowy. Ma tutaj ogromne znaczenie, czy jest ona okrągła, kwadratowa, owalna czy tez okrągła. Ważny jest również układ skroni, nasada nosa i kolorystyka okularów, którą dobieramy również do typu urody , karnacji i koloru włosów. Zawsze staramy się wybrać okulary które będą modne i funkcjonalne, idealnie pasujące do typu urody, charakteru danej osoby, jej zadań domowych, pracy. Mamy się w okularach dobrze czuć i pięknie wyglądać – w każdej codziennej stylizacji.
Pierwsze okulary - przyzwyczajenie
Adaptacja to potocznie zwana – przyzwyczajanie się do nowych okularów. Czas jaki zajmie nam akomodacja zależy od takich czynników jak:
- wartość korekcyjna szkieł czyli ich moc – im ona jest większa, tym dłuższa adaptacja
- zmiana mocy w stosunku do poprzednich okularów (zwłaszcza zmiana w mocy i ustawieniu osi cylindra wymagają adaptacji)
- rodzaj szkieł, z jakich dotychczas korzystaliśmy
- oraz rodzaju opraw – zmiana kąta ustawienia soczewki względem twarzy zmienia odbiór nawet tej samej soczewki