Zespół suchego oka to grupa schorzeń przewlekłych, podczas których powierzchnia oka jest nieprawidłowo nawilżana. Dochodzi tu więc do przerwania ciągłości warstwy ochronnej na powierzchni oka, czyli tzw. filmu łzowego. Zespół suchego oka może wynikać również z niedoboru wydzieliny łzowej. Przyczyną takiego schorzenia mogą być określone choroby oczu lub problemy zdrowotne. Jeśli podejrzewasz u siebie niedostateczne nawilżenie oczu, najlepiej udaj się do okulisty. Zapraszamy do naszych gabinetów okulistycznych przy salonach optycznych Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie.

 
Zespół suchego oka - gabinet okulistyczny Italooptica - krople

Nawilżanie oczu nie tylko wpływa na nasz komfort widzenia, ale też ma za zadanie oczyszczać gałkę oczną z bakterii i kurzu i sprawiać, że możemy ostro widzieć.

Do typowych objawów zespołu suchego oka można zaliczyć uczucie “piasku w oczach”. Niekiedy może pojawić się tymczasowe widzenie jak przez mgłę oraz uczucie zmęczonych i ciężkich powiek.

Zespół suchego oka – objawy:

  • uczucie piasku pod powiekami,
  • uczucie swędzenia, drapania,  
  • zaczerwienienie oczu, 
  • pogorszenie widzenia, 
  • niekiedy pojawianie się ropnej wydzieliny w kącikach,
  • może dochodzić do obrzęku powiek,
  • rzadko też światłowstręt.  

Objawy nasilają się podczas sytuacji, w których rzadko się mruga, czyli np. praca przy komputerze. Także w otoczeniu, gdzie jest klimatyzacja lub suche powietrze i wiatr. Oprócz tego na uczucie suchego oka wpływają także pomieszczenia, gdzie jest dużo kurzu, dymu z papierosów lub substancji chemicznych.

Zespół suchego oka to często występująca grupa schorzeń. Częstość występowania wiąże się ze stylem życia, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz korzystaniem z komputerów i smartfonów. Na ilość wydzielanych łez wpływają także urazy i stany zapalne oka, jak również choroby autoimmunologiczne, schorzenia skóry i układu nerwowego. Przyczyną występowania suchych oczu mogą być też przyjmowane leki lub niedobory witamin.

Warunki sprzyjające powstawaniu zespołu suchego oka:

  • wiek – mniej więcej po 40. roku życia oczy zaczynają wydzielać mniej łez,
  • zmiany hormonalne,
  • antykoncepcja hormonalna – może nie tylko zmniejszać ilość łez, ale też modyfikować ich skład,
  • zanieczyszczenie powietrza i klimatyzacja,
  • noszenie soczewek kontaktowych,
  • długotrwała praca przy ekranie komputera lub smartfona,
  • palenie papierosów,
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak schorzenia tarczycy, cukrzyca, czy reumatoidalne zapalenie stawów,
  • uszkodzenia gałki ocznej w wyniku powstałych urazów bądź wykonanych zabiegów.

Żeby zmniejszyć dyskomfort związany z suchością oczu w pierwszej kolejności lekarz zaleca stosowanie kropli nawilżających. W zależności od stanu oczu będą one stosowane od czasu do czasu lub regularnie.

Krople różnią się od siebie nie tylko obecnością konserwantów lub ich brakiem, ale też zawartym w nich nawilżaczem, a więc substancją wpływającą na film łzowy. Zwykle w tej roli występują sole kwasu hialuronowego i w zależności od jego stężenia krople mają konsystencję bardziej wodnistą lub żelową. Kwas tworzy ochronną powłokę na powierzchni gałki ocznej i wiąże wodę między cząsteczkami, dzięki czemu na długi czas utrzymuje nawilżenie. Podobnym działaniem odznacza się trehaloza, również stosowana w kroplach do oczu.

Na rynku występują także krople i inne preparaty, których zadaniem jest ograniczanie parowania łez z pomocą substancji polimerowych. Często też krople nie tylko nawilżają oczy, ale też poprawiają komfort, np. poprzez łagodzenie podrażnień i przyspieszanie regeneracji oka.

Kolejnym sposobem leczenia zespołu suchego oka jest możliwość założenia zatyczek, tzw. koreczków, do kanalików łzowych. To miejsca, przez które łzy odpływają z oczu do jamy nosowej. Dzięki zamknięciu tych przewodów odpływ łez będzie niemożliwy bądź utrudniony, przez co pozostaną one w oku i będą je nawilżać. Zabieg ten trwa kilka minut i odbywa się po znieczuleniu oczu kroplami znieczulającymi. W zależności od zaawansowana zespołu suchego oka, lekarz może zastosować koreczki czasowe lub stałe. Koreczki czasowe rozpuszczają się powoli w kanalikach łzowych, a stałe można nosić nawet przez całe życie.

Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy odczuwamy, że nasze oczy są suche, ponieważ są też wtedy podatne na uszkodzenia i infekcje. Warto więc porozmawiać z lekarzem o problemie i poprosić o specjalistyczne krople. W miarę możliwości najlepiej jeśli będą one bez konserwantów. Dodatkowo należy unikać sytuacji, w których oczy są szczególnie podatne na wysuszenie lub zwiększać ochronę oczu, gdy nie mamy możliwości zmiany otoczenia. 

Dodatkowe zalecenia podczas ZSO

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w gorący dzień, zadbaj o okulary przeciwsłoneczne. Warto też mieć przy sobie wtedy krople nawilżające. W miarę możliwości unikaj pomieszczeń klimatyzowanych oraz miejsc, gdzie jest suche i gorące powietrze – wpłynie ono na szybkość parowania filmu łzowego.

Istotna jest też właściwa higiena pracy. Postaraj się mniej czasu spędzać przed monitorem, pamiętaj też o częstszym mruganiu podczas pracy. Jeśli tylko masz możliwość, zadbaj o właściwy poziom nawilżenia powietrza, a po pracy często spędzaj czas na świeżym powietrzu.

Dodatkowe nawilżenie będzie też istotne podczas używania soczewek kontaktowych. Niestety korzystanie z nich przyczynia się do rozwoju zespołu suchego oka. Za każdym razem należy je więc dobrze oczyścić, nie dopuszczać do spania w soczewkach oraz nosić w miarę możliwości jak najkrócej w ciągu dnia.

Nawet małe zmiany nawyków, które będą podtrzymywane regularnie mogą przyczynić się do poprawy stanu oczu, a tym samym komfortu życia.

Zespół suchego oka - nie lekceważ objawów

Zespół suchego oka to schorzenie, które wpływa na odczuwanie silnego dyskomfortu oraz może przerodzić się w powstanie poważniejszych urazów oczu. Dlatego nie powinno się lekceważyć objawów i jak najszybciej udać się do specjalisty. Zapraszamy na wizytę do naszych gabinetów okulistycznych działających przy salonach optycznych w Łodzi, Zgierzu i Głownie.

Skonsultuj dolegliwości mogące świadczyć o zespole suchego oka. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi schorzenia oraz dodatkowym urazom oczu.

Zapraszamy na badania wzroku w salonach optycznych Italooptica.