Zwyrodnienie ciała szklistego – ciało szkliste jest galaretowatą, przezroczystą substancją, która wypełnia główną komorę oka. Znajduje się między siatkówką a soczewką. Wraz z upływem lat ciało szkliste traci swój kształt, pojawiają się zwyrodnienia i zachodzą zmiany w strukturze włókien kolagenowych. Może to doprowadzić do powstania mętów, które widoczne są w postaci ciemnych plamek, kropek, nitek, które ruszają się pod wpływem ruchów oka.

Nie powinno się lekceważyć takich objawów i należy skonsultować się z lekarzem, gdy tylko je się zauważy.

Zapraszamy do naszych gabinetów okulistycznych Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie.

Italooptica optyk, okulista - zmętnienie ciała szklistego

Procesy zwyrodnieniowe ciała szklistego zachodzą kilkuetapowo. Najwcześniej pojawiają się zwyrodnienia włókienkowe, które polegają na tworzeniu się wielu dodatkowych połączeń pomiędzy włóknami kolagenowymi. Następnie, w wyniku agregacji włókien, zachodzi zauważanie tzw. latających muszek lub nitek przez pacjenta. Kolejno może dojść do upłynnienia ciała szklistego i w konsekwencji także odłączenia się go.

Zwyrodnienie ciała szklistego objawia się występowaniem mętów, które przez pacjentów są postrzegane jako cienie o różnych kształtach w ciele szklistym oka. Zazwyczaj nazywane są one muszkami przed oczami. 

Samo pojawienie się mętów nie jest groźne, ale mogą być one oznaką rozwoju kolejnych chorób oczu – takich jak rozwarstwienie się ciała szklistego. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, jak tylko ten problem zostanie zauważony.

 

W większości męty nie wymagają leczenia, ponieważ zwykle wystarcza przewrócenie oczami kilka razy, żeby przemieścić złogi i rozwiązać problem. Problem pojawia się wtedy, gdy męty występują bardzo licznie i zaburzają zdolność widzenia. 

Zmętnienie ciała szklistego można wyleczyć w ramach zabiegu witreolizy laserowej. Laser “uderza” w miejsca zmętnień, dzięki czemu stają się one zmniejszone do takiego rozmiaru, że nie przeszkadzają w widzeniu, bądź zostają one całkowicie usunięte. Zabieg nie trwa długo, zwykle do godziny. Jest bezbolesny, wykonywany po wcześniejszym znieczuleniu kroplami do oczu.

Zwyrodnienie i męty ciałka szklistego - przyczyny powstawania:

Rozwodnienie lub upłynnienie ciała szklistego to zmiana konsystencji ciała szklistego. Zachodzi wskutek deficytu kwasu hialuronowego oraz depolimeryzacji sieci włókien kolagenowych. Zjawisko to występuje częściej wśród kobiet, podczas współtowarzyszącej krótkowzroczności, stanach zapalnych oka, po urazach oraz zabiegach chirurgicznych oka.

 

Odwarstwienie lub oddzielenie się ciała szklistego polega na odłączeniu się tylnej błony ciała szklistego od siatkówki oraz zapadnięcie się jego kory. Jest to proces bezbolesny i może pojawić się w każdym wieku. Częściej zachodzi wśród kobiet i krótkowidzów. Nie powoduje obniżenia ostrości wzroku, ale może być widoczne jako ciemny pierścień poruszający się w centralnym polu widzenia.

Zwyrodnienie ciała szklistego - koszt leczenie​​

Zwyrodnienie ciała szklistego może mieć różną formę i stopień zaawansowania. Jeśli tylko zauważysz, że pojawiły się tzw. “muszki” przed oczami, nitki lub obręcze – skonsultuj się z lekarzem. On poinformuje o konieczności leczenia lub jej braku, a także o ewentualnych kosztach. 

Zapraszamy na konsultacje okulistyczne do naszych salonów Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie.