Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu, która dotyka najczęściej osoby po 50-tym roku życia. Nazywana jest także AMD od angielskiej nazwy Age-related Macular Degeneration. Zwyrodnienie plamki żółtej to uszkodzenie części siatkówki, która odpowiada za wyraźne widzenie. Początkowo choroba ta może rozwijać się bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania przeprowadzane u lekarza okulisty. Zapraszamy do naszych. gabinetów okulistycznych przy salonach optycznych Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie.

Zwyrodnienie plamki żółtej - AMD - Italoopica - salony optyczne Łódź, Zgierz, Głowno

Zwyrodnienie plamki żółtej w początkowej fazie przebiegu choroby może nie dawać żadnych objawów. Pierwszymi symptomami tego schorzenia są:

  • pogorszenie się ostrości widzenia w jednym oku lu w obu oczach,
  • zniekształcony widok linii prostych – linie falują, zawijają się,
  • odczuwalny dyskomfort podczas czytania i pisania – zamglone litery, obrazy.

W późnej fazie choroba daje objaw w postaci mroczka w centralnym punkcie widzenia, który zniekształca obraz. Postępująca choroba sprawia, że mroczek ten z biegiem czasu powiększa się i zasłania coraz większy obszar obrazu, a przy tym pozbawia go kolorów i kontrastu. Zaniedbane zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, dlatego też bardzo istotną rolę odgrywa tu poddawanie się regularnym badaniom u lekarza okulisty. Zapraszamy do gabinetów okulistycznych przy salonach optycznych Italooptica.

Zwyrodnienie plamki żółtej raczej dotyka osoby po 50-tym roku życia, a najczęściej objawia się u osób po 70-ty roku życia. Zdarza się jednak, że występuje także u osób młodych. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje pod dwiema postaciami:

  • suchą – polega na obumieraniu komórek światłoczułych w oku z powodu zestarzenia się organizmu,
  • mokrą – wysiękową – polega na tworzeniu się dodatkowych naczyń  krwionośnych, przez co mogą występować wylewy krwi do oka.

U ludzi młodych jeśli AMD występuje, to raczej w postaci mokrej. Często ma miejsce po urazie oka. 

Zwyrodnienie plamki żółtej należy do chorób oczu, których nie da się całkowicie wyleczyć. Aby w pełni zdiagnozować to schorzenie, lekarz okulista musi wykonać szereg badań, które mają na celu uzyskanie pełnego i jak najbardziej szczegółowego obrazu siatkówki. Najczęściej zlecanymi badaniami siatkówki są:

  • koherentna tomografia (OCT),
  • angiografia fluresceinowa (AF).

Lekarz okulista po wykonaniu podstawowego badania wzroku wraz z dodatkowymi testami w kierunku AMD, skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę, aby móc wdrożyć najbardziej dopasowane leczenie. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej może być prowadzone na kilka sposobów:

  • zastrzyk
  • leczenie laserem,
  • leczenie operacyjne.

 

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej za pomocą wiązki laserowej ma zastosowanie w suchej odmianie choroby. Laser powoduje odmłodzenie komórek nabłonka. Wiązka lasera niszczy górną warstwę wybranych komórek, co powoduje, że komórki sąsiadujące odtworzą prawidłową strukturę nabłonka. Efektem jest ogólne odmłodzenie nabłonka. Leczenie laserowe ma zastosowani w początkowej fazie przebiegu choroby, jednak daje dobre efekty. Powoduje znaczne spowolnienie rozwoju choroby, przez co pacjent może cieszyć się lepszym widzeniem przez dłuższy czas.

Zwyrodnienie plamki żółtej można leczyć także zastrzykami. Na czym polega taka terapia? W przypadku nawet zaawansowanego etapu choroby typu wysiękowego ostrzykiwanie oka specjalnym preparatem przynosi efekty lecznicze. Iniekcje doszklistkowe przynoszą efekty w postaci spowolnienia wzrostu dodatkowych naczyń w obszarze siatkówki poprzez blokowanie substancji, które stymulują wzrost śródbłonka tych naczyń. Preparat podaje się co kilka tygodni. Zabieg ma miejsce na sali operacyjnej, ale trwa zaledwie kilka minut. Lekarz podaje do wnętrza oka preparat po uprzednim znieczuleniu oka i rozszerzeniu źrenic. Dzięki zastosowaniu leczenia zastrzykami pacjenci mają szansę na utrzymanie wzroku, a u ok. 30% z nich zauważono znaczną poprawę.

Operacja zwyrodnienia plamki żółtej polega na laserowym zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Zabieg nie jest obciążający. Podczas operacji zwyrodnienia plamki żółtej wykorzystuje się laser 2RT – Retinal Rejuvenation Therapy (z ang.), czyli stosując terapię odmładzania oka.

Aby wstępnie potwierdzić lub wykluczyć zwyrodnienie plamki żółtej, lekarz okulista podczas podstawowego badania wzroku wykorzystuje test Amslera. Test pozwalający wykryć problemy z dobrym widzeniem przy zwyrodnieniu plamki żółtej jest prosty – o zwykła kartka papieru w kratkę. Kartkę tę należy umieścić w odległości około 30 cm od oka (czyli tak, jak przy czytaniu). Jeśli pacjent widzi linie poziome i pionowe prawidłowo, jest to właściwy wynik testu. Jeśli natomiast linie falują, załamują się albo środek kartki zajmuje ciemna plamka, oznacza to, że pacjent ma objawy zwyrodnienia plamki żółtej i należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Dieta przy zwyrodnieniu plamki żółtej odgrywa kluczową rolę. Aby wspomóc regenerację plamki żółtej, warto postawić na dietę, dzięki której nasz organizm będzie lepiej funkcjonował. Włączając do codziennego jadłospisu karotenoidy (czyli beta-karoten, luteinę, zeaksantynę), antyoksydanty działające przeciwstarzeniowo (witaminy E, A, C), kwasy omega-3 (DHA i EPA) oraz składniki mineralne takie jak cynk, miedź i selen można wspomóc organizm w przeciwdziałaniu zwyrodnieniu plamki żółtej. Te składniki znajdują się w produktach takich jak:

  • zielone warzywa: jarmuż, brokuł, szpinak, zielona kapusta, natka pietruszki, zielona sałata, brukselka, szczypiorek, koperek, cukinia, ogórek, fasolka, oliwki,
  • czerwone warzywa: papryka, botwinka, pomidory
  • pomarańczowe warzywa: dynia, marchew, kukurydza, papryka, 
  • owoce: pomarańcze, nektarynki, jeżyny, agrest, maliny, kiwi, czarna porzeczka, awokado,
  • żółtka jaj kurzych
  • chudy ser,
  • ryby, owoce morza,
  • pestki i orzechy różnych rodzajów.

AMD choroba

AMD jest schorzeniem, które może mieć poważny wpływ na jakość życia, dlatego tak ważna jest tutaj profilaktyka. Warto dbać o zbilansowane posiłki, dostarczające organizmowi szeregu składników wspomagających utrzymanie go w dobrej kondycji zdrowotnej. Nie bez znaczenia jest także regularne badanie się, a przy wystąpieniu pierwszych objawów choroby, niezwłoczne udanie się do lekarza okulisty na konsultację. Zapraszamy na konsultacje okulistyczne do gabinetów lekarzy okulistów działających przy naszych salonach optycznych w Łodzi, Zgierzu i Głownie.

Zwyrodnienie plamki żółtej to poważna choroba oczu, której nie wolno bagatelizować. Aby wykryć ją we wczesnym stadium, należy regularnie badać wzrok u doświadczonego lekarza okulisty. 

Zapraszamy na badania wzroku w salonach optycznych Italooptica.