Zwyrodnienie siatkówki to ogólna nazwa schorzeń tego obszaru oka. Kryją się pod nią schorzenia typu zwyrodnienie plamki żółtej AMD, zwyrodnienie barwnikowe, czy zwyrodnienie obwodowe. Najczęściej zwyrodnienie siatkówki występują u osób po 50-tym roku życia. Profilaktyka jest tutaj bardzo ważna, a przy zauważeniu pierwszych symptomów schorzenia, warto zacząć działać, gdyż nie leczone zwyrodnienie może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów i konsultować je z lekarzem okulistą. Zapraszamy do naszych. gabinetów okulistycznych przy salonach optycznych Italooptica w Łodzi, Zgierzu i Głownie.

Zwyrodnienie siatkówki - Italooptica Łódź / Zgierz / Głowno

Zwyrodnienie siatkówki daje wiele objawów, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Już przy pierwszych symptomach, takich jak:

  • pogorszenie widzenia, które może pojawić się nagle lub stopniowo zwiększać natężenie,
  • pojawienie się tzw. mroczków przed oczami,
  • zniekształcenie widzianych obrazów, np. falowanie, 
  • pojawienie się ciemnej plamki na środku obrazu, która nie znika po mrugnięciu powiekami,
  • utrata widzenia w jednym oku,

powinniśmy zgłosić się do lekarza okulisty. Lekarz przeprowadzi szereg badań w celu diagnozy choroby i zleci odpowiednio dobrane leczenie.

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, inaczej nazywane retinopatia barwnikową, charakteryzuje się tym, że często jest to choroba dziedziczona. Jej oznaką jest utrata pola widzenia. Jednak pierwsze objawy są łatwe do przeoczenia, gdyż nie powodują dolegliwości bólowych i najczęściej pojawiają się jeszcze w latach młodości. Jakie są to objawy? To najczęściej:

  • zaburzenie widzenia o zmierzchu,
  • pojawienie się mroczków przed oczami, których ilość z czasem się zwiększa, a częstotliwość nasila,
  • pogorszenie widzenia obwodowego.

W przypadku każdego z objawów, niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty, który przeprowadzi badanie dna oka oraz badanie pola widzenia, a także dodatkowe badania. w celu pełnej diagnozy schorzenia oraz zaleci odpowiednie leczenie.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki polega na tym, że w dnie oka zalegają niewielkie skupiska barwnika, które z czasem zagęszczają się i powodują chorobę. Całkowite wyleczenie barwnikowego zwyrodnienia siatkówki nie jest obecnie możliwe. Trwają prace i badania nad leczeniem np. komórkami macierzystymi, ale nie są one jeszcze miarodajne. Aby spowolnić postęp choroby zaleca się suplementację antyoksydantami, czyli witaminą A, E i C połączoną z regularnymi wizytami kontrolnymi u lekarza okulisty.

Zwyrodnienie siatkówki obwodowe może prowadzić do przedarcia się lub oderwania siatkówki. Dużo bardziej na takie zwyrodnienie narażone są osoby z krótkowzrocznością oraz osoby starsze. Leczenie tego rodzaju zwyrodnień oraz przedarć następuje poprzez laseroterapię. Dzięki zastosowaniu lasera w leczeniu zwyrodnień obwodowych siatkówki tworzą się nowe, mocniejsze połączenia siatkówki z naczyniówką.

Zwyrodnienie kraciaste siatkówki występuje u 8% populacji i dotyka często osób z krótkowzrocznością. Podczas badania dna oka, lekarz zauważy charakterystyczne białe linie tworzące kratkę, skąd wzięła się nazwa tej choroby. W obrębie zmian chorobowych można znaleźć okrągłe dziurki zanikowe. Następstwem postępującego zwyrodnienia kraciastego może być przedarcie siatkówki, objawiające się błyskami w oczach, zmętnionego obrazu i nagłym pogorszeniem widzenia. Przy wystąpieniu któregokolwiek z takich objawów, należy niezwłocznie zgłosić się na pełną diagnostykę do okulisty. 

Przyczynami zwyrodnienia siatkówki oka mogą być przebyte choroby wirusowe, bakteryjne, grzybiczne, a także urazy. W ich mogło dojść do zakażenia siatkówki poprzez krew, w której zagnieździły się toksyny, wirusy, bakterie, czy pasożyty. W siatkówce z kolei rozwinie się stan zapalny, który może spowodować zwyrodnienie, czy nawet naderwanie siatkówki oraz naczyniówki. Czasami choroba ta rozwija się zupełnie bezobjawowo i dopiero podczas badania lekarz zauważy pewne symptomy oznaczające przebyte zarażenie. Wówczas może być już za późno na całkowite wyleczenie zwyrodnienia, jednak można zastosować leczenie hamujące dalszy postęp choroby.

Zwyrodnienie siatkówki oka leczenie

Zwyrodnienie siatkówki oka to poważna choroba, której leczenie nie jest możliwe. Zaleca się stosowanie zwiększonych ilości witaminy A oraz witamin o działaniu przeciwstarzeniowym (antyoksydacyjnym), czyli witaminy E i witaminy C. Niektóre schorzenia siatkówki można leczyć laserowo, aby nie prowadziły do bardziej poważnych chorób, takich jak np. zwyrodnienie.  Zabieg pomaga niejako przykleić i unieruchomić siatkówkę do naczyniówki, aby choroba nie postępowała. Zabieg taki jest krótki i trwa około 10 minut. Lekarz za pomocą lasera przytwierdza siatkówkę do naczyniówki i dzięki temu te połączenia są trwalsze. O leczeniu chorób takich, jak zwyrodnienie siatkówki za każdym razem decyduje lekarz okulista po przeprowadzeniu szeregu badań. Zapraszamy na konsultacje okulistyczne do gabinetów lekarzy okulistów działających przy naszych salonach optycznych w Łodzi, Zgierzu i Głownie.