Prezbiopia – co to jest
  • Post category:aktualnosci
Zespół suchego oka Italooptica

Co to jest prezbiopia? Na czym polega to zjawisko? Otóż prezbiopia to naturalny proces starzenia się oka, coraz bardziej powszechne zjawisko, które dotyka osoby zazwyczaj po 40 roku życia. Prezbiopia, inaczej zwana starczowzrocznością, objawia się po prostu gorszym widzeniem. Proces ten z wiekiem postępuje, jednak istnieją metody i sposoby leczenia, które pozwalają radzić sobie z prezbiopią. O tym jak skutecznie leczyć starczowzroczność, jakie są jej objawy i  jak z nią funkcjonować – podpowiadamy w poniższym wpisie. Pamiętajmy, że prezbiopia to nie wyrok!

Prezbiopia objawy

Podstawowym objawem prezbiopii jest konieczność oddalenia od siebie tekstu, chcąc go przeczytać. Jeśli czytanie sprawia nam wysiłek a skupienie wzroku skutkuje bólami głowy, migreną oraz zmęczeniem oczu, świadczy to o początkach prezbiopii. Również objawami prezbiopii są takie zachowania jak:

  • zamazany obraz liter
  • odruch odsuwania telefonu w czasie jego korzystania
  • problem z dostosowaniem wzroku do wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości
Jak czyścić okulary - Italooptica Łódź optyk, okulista

Prezbiopia a leczenie

Jeśli zaobserwujemy u siebie pogorszenie wzroku czy też zaczną dokuczać nam bóle głowy, należy udać się do specjalisty. Okulista czy też optometrysta jest w stanie zbadać czy nasze dolegliwości świadczą o prezbiopii. To na jakie okulary czy soczewki się zdecydujemy, zależy tylko od stylu życia jaki prowadzimy i budżetu jaki posiadamy. Korekcja okularowa jest najbardziej powszechnie stosowaną metodą leczenia prezbiopii. Początkowo mogą zostać zaproponowane nam tzw. okulary do czytania. Zdecydowanie będą one bardzo funkcjonalne zarówno w warunkach domowych jak i w pracy. Również świetnym rozwiązaniem, które sprawdza się przy prezbiopii są okulary progresywne. Progresy dają duży zakres możliwości, sposobność widzenia obiektów zarówno z bliska jak i z daleka. Dość popularne w leczeniu prezbiopii są soczewki kontaktowe, rzadziej zabiegi chirurgiczne czy też laserowe. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane szkła pozwalają zapomnieć o problemach związanych z  niewyraźnym widzeniem, a także o uporczywych bólach głowy spowodowanych problemami ze wzrokiem. Ważne jest również regularne badanie wzroku i wizyty u specjalisty, najlepiej raz na rok. 

 

Prezbiopia - jakie okulary?

Przy korekcji prezbiopii bardzo dobrze sprawdzają się okulary progresywne. Dają one pełną swobodę i możliwość widzenia na każdą odległość, a jednocześnie wyglądają bardzo efektownie. Okulary progresywne są bardzo wygodne i ponadczasowe, a dokładnie dobrane szybko niwelują przysparzające objawy prezbiopii. Jest to idealna i wygodna opcja, gdyż nie musimy nosić przy sobie dwóch par okularów. Progresy to 2 w 1 – gwarantują ostre widzenie dali, oraz ostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko.

Leczenie prezbiopii z Italoopticą

Jeśli jesteś w przedziale wiekowym 40-50 i dotykają Cię bóle głowy, obraz staje się często niewyrźny – koniecznie zgłoś się do specjalisty. Nie odkładaj problemu na później, gdyż skutkować to może pogorszeniem jeszcze bardziej jakości widzenia. W salonach Italooptica nasi okuliści lub optometryści z pewnością doradzą właściwy sposób korekcji lub leczenia prezbiopii. Zaproponują rozwiązania, które pomogą w przywróceniu dawnego komfortu życia.

To również może Cię zainteresować