Soczewki kontaktowe a czerwone oko
  • Post category:aktualnosci
Zmętnienie ciała szklistego - Italooptica optyk, okulista

To za co zwolennicy soczewek kontaktowych je pokochali, to zdecydowanie wygoda noszenia. Osoby aktywne fizyczne ale i te mniej, bardzo chwalą sobie w soczewkach duży zakres możliwych czynności do wykonywania. Często pada również wybór na soczewki kontaktowe ze względów estetycznych, kiedy chcemy uniknąć okularów. Soczewki kontaktowe mają również działanie terapeutyczne, nadają się do leczenia rogówki ale i także spojówki. To co jest ważne przy soczewkach kontaktowych to ich odpowiednia higiena oraz dezynfekcja. 

Soczewka ma wiele wcieleń

Soczewki możemy podzielić w zależności od tego z jakiego materiału są one wykonane oraz z uwagi na czas przeznaczony do ich noszenia. Dostępne są soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne oraz soczewki kontaktowe miękkie. Zainteresowaniem cieszą się również soczewki jednodniowe oraz te wielokrotnego użytku – miesięczne czy kwartalne. Wszystko w  zależności od preferencji oraz od oczekiwań użytkownika soczewek.

Jak czyścić okulary - Italooptica Łódź optyk, okulista

Soczewki a czerwone oczy

Nie jest prawdą, że soczewki same w sobie powodują zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Z reguły jest to efekt nieodpowiedniej pielęgnacji soczewki. Jeśli zapomnimy ściągnąć soczewkę przed snem, rogówka nie zostanie dotleniona, tym samym gałka oczna ulegnie podrażnieniu. Przedłużenie noszenia soczewek powodować może światłowstręt, łzawienie i ból po przebudzeniu. Z reguły niedotlenienie rogówki, to objaw występujący u osób noszących soczewki. Pojawiający się obrzęk, może być skutkiem niewsytarczającej ilości tlenu.

Pielęgnacja soczewek

Warto pamiętać o płynach dedykowanych do pielęgnacji soczewek. Pozwalają one na usuwanie złogów takich jak białka i lipidy, które gromadzą się na powierzchni soczewki. Brak odpowiedniej pielęgnacji soczewki, to ryzyko gromadzenia się na niej bakterii, co może przyczynić się do różnych, groźnych powikłań. Ważna jest również nasza higiena przed założeniem soczewki, taka jak: właściwe mycie rąk bez względu czy mamy styczność z soczewkami jednodniowymi czy też wielkorotnego użytku. Brak odpowiedniej pielęgnacji i higieny, przyczynia się do infekcji rogówki.

Higiena pojemnika na soczewki

Przestrzegając zasady higieny i pielęgnacji soczewek minimalizujemy ryzyko infekcji oraz zapaleń. Aspektem na który warto zwrócić uwagę, jest higiena pojemnika na soczewki kontaktowe. Mało kto z nas o tym pamięta, ale pojemnik jest skupiskiem gromadzenia się bakterii oraz mikroorganizmów. Co możemy zrobić? Warto płukać pojemnik na soczewki płynem dezynfekującym, a nie wodą z kranu. Woda z kranu jest bogata we wszelkie pierwotniaki, dlatego też powinniśmy unikać zakładania soczewek kontaktowych na basen. Warto również co miesiąc wymieniać pojemnik do przechowywania soczewek kontaktowych. Suchy pojemnik to gwarancja sterylności i odporności na bakterie.

Soczewki kontaktowe z Italooptica

W naszych salonach dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Odwiedzając jeden z naszych salonów, mogą Państwo liczyć na profesjonalne doradztwo przed zakupem soczewek. Nasi eksperci doradzą również jak odpowiednio dbać i zakładać soczewki, tak aby uniknąć niepożądanych reakcji w postaci chociażby infekcji, czerwonego oka. Brak konkretnych informacji na temat pielęgnacji soczewek kontaktowych, może powodować poważne choroby. Dlatego tak istotna jest również diagnostyka czerwonego oka, właściwe rozpoznanie i leczenie.

To również może Cię zainteresować