Sposoby na parowanie okularów w maseczce

Pandemia przyniosła nam nową rzeczywistość, w której musimy się odnaleźć. A pewne zmiany które razem z nią nastały, są dla nas już codziennością, jak chociażby nakaz noszenia maseczki ochronnej w miejscach publicznych. Osoby które nie są posiadaczami okularów nie mają z tym problemu, może być to jednak problematyczna sytuacja dla osób noszących okulary. Z reguły noszenie maseczki ochronnej jest nierozłączne z ich parowaniem. Co zrobić, gdy okulary parują, jak sobie z nimi radzić? – Jak nosić maseczkę i okulary? Podpowiadamy w poniższym wpisie. Jest na to kilka sposobów.

Dlaczego w maseczce parują okulary?

Problem z parującymi soczewkami w okularach mamy wówczas, gdy zmianie ulega temperatura otoczenia. Każdy, kto jest posiadaczem okularów, wie że gdy idąc ulicą, wejdzie do pobliskiego sklepu czy restauracji, jego okulary zaczną parować, a obraz który ma przed sobą będzie ograniczony. Na skutek noszenia maseczki, nasz ciepły oddech dociera przez jej górne krawędzie, a następnie trafia do okularów. W tej sytuacji mamy do czynienia – z zetknięciem się niższej temperatury soczewek z wyższą temperaturą wydychanego powietrza. Na skutek tego zjawiska i zderzenia dwóch odmiennych temperatur powstaje kondensacja na ich powierzchni. Wytwarza się zamglenie, które utrudnia wyraźne widzenie i dla wielu z nas stanowi dyskomfort. 

Jak czyścić okulary - Italooptica Łódź optyk, okulista

Jak zapobiec parowaniu okularów w maseczce?

Zaparowane okulary w maseczce to codzienność wszystkich okularników. Istnieje kilka sposobów na to, by przeciwdziałać parowaniu okularów podczas noszenia maseczki.

Odpowiednio dopasuj maseczkę ochronną

Najlepszą metodą na zaparowane okulary jest szczelna maseczka. Decydując się na wybór maseczki musimy zwrócić uwagę aby idealnie przylegała nam ona do nosa. Maseczki materiałowe, bawełniane czy też inne, nie posiadają regulacji zauszników. Warto jednak wybierać takie, które będą mieć idealne gumki – nie zbyt długie aby maseczka nie zwisała nam z twarzy. Ważne jest, aby powietrze nie miało możliwości wydostania się przez górę maski. Maseczka powinna być też odpowiednio podciągnięta do połowy nosa, a ciężar okularów może pomóc tu w zablokowaniu powietrza od góry. Sposób ten jest skuteczny, choć niekiedy określony kształt i typ okularów może nie być wystarczającym zabezpieczeniem maseczki.

Domowe sposoby na parowanie okularów w maseczce

Wśród domowych sposobów na czyszczenie soczewek okularowych ii zapobieganie ich parowaniu jest np. mycie ich płynem do szyb, pianką do golenia, wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Na powierzchni szkła wytwarza się wtedy ochronny film, który powinien zapobiegać ich parowaniu. Niemniej jednak należy uważać, by nie używać zbyt mocnych środków, ponieważ mogą one doprowadzić do zniszczenia soczewek okularowych. Więcej o tym, jak czyścić soczewki okularowe pisaliśmy w tym poradniku.

Parowanie okularów przy noszeniu maseczki

W naszych salonach Italooptica udzielamy wszelkich informacji na temat  preparatów oraz środków po jakie warto sięgnąć w przypadku parowania okularów. Nasi eksperci chętnie doradzą i podpowiedzą jak radzić sobie z parującymi okularami. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu z nami, lub odwiedzenia nas w jednym z naszych salonów Italooptica. Czekamy na Państwa w Zgierzu, Głownie oraz w Łodzi przez 6 dni w tygodniu. Oferujemy również badania wzroku.

To również może Cię zainteresować