Sposoby na zmęczone oczy

Oczy to nasz podstawowy i najważniejszy narząd wzroku, oczami odbieramy świat, i wszystkie informacje jakie docierają do nas z środowiska zewnętrznego. Rzadko kiedy myślimy o naszych oczach a jeszcze rzadziej robimy coś specjalnie dla nich. Dopiero gdy oczy dają nam sygnały w postaci swędzenia, pieczenia, bólu lub też zaczerwienienia i suchości oka – podejmujemy jakieś kroki by dodać oczom ulgi. Bardzo często nasze oczy są przesuszone i podrażnione. W poniższym wpisie udzielimy informacji – co najbardziej szkodzi naszym oczom i jakie metody przynoszą im ulgę. 

Objawy zmęczonych oczu

Zmęczone oczy dają o sobie znać, poprzez różnorodnej objawy, które są dla nas nieprzyjemne w odczuciu, i stanowią ogromny dyskomfort. Wśród objawów wymienić możemy:

  • łzawienie
  • zamglony obraz
  • zaczerwienienie oczu
  • odczucie piasku pod powieką
  • suchość oczu
  • częste mruganie
  • światłowstręt – który najbardziej dokucza tuż po wstaniu z łóżka
  • swędzenie oczu
  • pieczenie oczu
AbOriginal okulary oprawki Italooptica

Sposoby na zmęczone oczy

Można pokusić się o domowe metody np. w postaci różnego rodzaju okładów. Są to metody doraźne, które przynoszą ulgę na pewien czas – na chwilę. Warto znaleźć źródło problemu i zwalczyć przyczynę która powoduje u nas zmęczenie oczu. Poniżej przedstawiamy sposoby na zmęczone oczy, które mają działanie długotrwałe i sprawdzą się u każdego.

Krople do oczu

Zespół suchego oka - gabinet okulistyczny Italooptica - krople

Nawilżanie oczu to podstawa, szczególnie jeśli pracujemy z monitorem. Krople są wskazane, podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze oraz jeśli na co dzień używamy soczewek kontaktowych. Krople odpowiednio nawilżają naszą gałkę oczną, przynosząc ukojenie i poprawę ostrości widzenia. To bardzo prosta i łatwa metoda na zmęczone oczy, o której wiele osób zapomina. 

Mniej niebieskiego światła

Italooptica optyk, okulista - zmętnienie ciała szklistego

Wielu z nas pracuje z komputerem, a to nie sprzyja naszym oczom. Warto zaznajomić się jakie metody będą niezawodne aby dać choć na chwilę odpocząć naszym przemęczonym oczom. Sprawdzi się tutaj zdecydowanie robienie regularnych przerw. Odejść na chwilę od komputera, spojrzeć w dal i z bliska, lub popatrzeć na coś zielonego. Niebieskie światło może być następstwem suchości oczu, dlatego przerwy są bardzo ważne.

Odpowiednia ilość snu

Zespół suchego oka Italooptica

Warto zadbać o regenerację w postaci snu. Nie ma nic lepszego dla naszych zmęczonych oczu jak sen. Wypoczęte oczy lepiej reagują na światło, również znika uczucie piasku pod powiekami, wszelkie zaczerwienienie i uczucie suchości oczu.

Częstsze mruganie

Italooptica optyk, okulista - zwyrodnienie ciała szklistego

Zdecydowanie rzadziej mrugamy gdy spędzamy dużo czasu przed komputerem, czytamy książki czy też przeglądamy dokumenty. Mruganie jest odpowiedzialne  za rozprowadzenie łez po całym oku, a więc też odpowiednie nawilżenie. Warto więc pamiętać aby w natłoku codziennych obowiązków częściej mrugać lub nawet zamknąć oczy na jakiś czas.

Krople na zmęczone oczy - Italooptica

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kropli do oczu.  Warto zawsze je mieć pod ręką – w torbie lub na biurku przy komputerze. W salonach Italooptica służymy pomocą w wyborze najbardziej odpowiednich kropli do zmęczonych oczu. Oferujemy również możliwość dopasowania powłok uszlachetniających do szkieł w okularach, które chronią oczy np. przed niebieskim światłem. Pamiętajmy, że regularne dbanie o wzrok może zapobiec rozwojowi niektórych schorzeń. Dlatego warto pamiętać o kontrolnych badaniach wzroku na które zapraszamy do naszych salonów.

To również może Cię zainteresować