Twoje oczy potrzebują wody

Woda jak tlen potrzebna jest nam do życie. To dzięki wodzie mamy więcej energii i sił życiowych, możemy liczyć na lepszą koncentrację, odpowiednią pracę narządów  oraz funkcjonowanie mózgu. Woda ma również zbawienny wpływ na nasz wzrok. Regularnie się nawadniając nie mamy ryzyka, że zetkniemy się z problemem suchego oka, który stanowi ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Korzyści, płynących z picia wody można wymienić wiele. Ważne jest, aby o tym nie zapominać, gdyż regularne i systematyczne nawadnianie pomoże nam w poprawie samopoczucie. Ma także dobroczynny wpływa na najważniejszy z naszych przyrodzonych zmysłów – czyli wzrok.

 

Dlaczego woda jest niezbędna dla oczu

Nasze oczy są jednym z narządów, który zdecydowanie odczuje skutki odwodnienia. Jest to spowodowane tym, że ciało szkliste czyli galaretowata i bezbarwna gałka oczna poza soczewką, w dużym procencie zbudowana jest z wody. Gdy cierpimy na niedobór wody w organizmie, nasze oczy są suche, spojówki przekrwione, pojawia się uczucie zmęczonych i opuchniętych oczu, a także ma miejsce tarcie przez nas powiek. Pamiętajmy, że to ile wody wypijemy – ma wpływ na skuteczne działanie oczu, oraz reguluje skład i ilość filmu łzowego, który z kolei chroni oko przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Zapotrzebowanie na wodę – ile dziennie wody powinniśmy pić

Ilość wody, którą powinien wypijać każdy człowiek, jest sprawą indywidualną i uzależnioną od: trybu życia, warunków atmosferycznych oraz stanu zdrowia. Specjaliści wskazują, że duże znaczenie w ustalaniu dziennego zapotrzebowania na wodę ma również masa ciała. Dorosły człowiek wydala około 2,5 litra wody dziennie wraz z potem, moczem, przez skórę, układ pokarmowy i płuca. By uzupełnić straty, należy pić odpowiednią ilość wody, którą można obliczyć na podstawie prostej zależności: 1,5 litra plus 0,05 litra na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kg.

Wpływ wody na organizm człowieka

Woda to skarb dla naszego organizmu. Spożywanie wody niesie ze sobą same korzyści. To nie tylko nawadnianie wszystkich komórek. Woda również rozrzedza krew, zapobiegając zakrzepicy i nadciśnieniu. Woda jest naszym sprzymierzeńcem:

  • reguluje temperaturę ciała
  • poprawia wytrzymałość fizyczną
  • zapobiega wzdęciom i zaparciom
  • dodaje sił i energii
  • wpływa korzystnie na stan naszej skóry
  • pomaga pozbyć się toksyn z organizmu

Jak należy pić wodę?

Zasadę którą zna każdy – aby pić wodę często a w małych ilościach. Z  pozoru bardzo prosta, ale w natłoku codziennych zajęć i obowiązków regularne i systematyczne picie wody stanowi wyzwanie. Niemniej jednak picie wody często w małych ilościach daje szanse na najlepsze nawodnienie organizmu i przyswojenie mineralnych substancji. Picie wody raz a w dużej ilości, obciąża znacznie nerki. Szybko wypita woda w nadmiernej ilości, nie nawodni nam organizmu gdyż szybką zostanie przez niego wydalona. Warto pamiętać również o tym, że jeśli będziemy pić wodę przez długi czas ale w ilościach przekraczających zalecane dawki płynów – możemy doprowadzić do zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu. Pojawia się pytanie – jak pić wodę. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wody cytryny, przyspieszymy wówczas metabolizm i pozbędziemy się z organizmu toksyn. Warto robić sobie przypomnienia w telefonie i co godzinę regularnie się nawadniać.

Skutki odwodnienia organizmu

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu prowadzi do wielu nieprzyjemnych skutków. Poza suchością i napięciem skóry, bólami głowy, sennością i zmęczeniem, może dokuczać nam ogólne rozdrażnienie. Dla oczu długotrwały brak wody może oznaczać nawet zapalenie gałek ocznych – które przy długotrwałym odwodnieniu może skutkować pojawieniem się trwałych zmian w ich obrębie, a także rozwojem chorób i schorzeń oczu.

Wpływ nawodnienia na wzrok - salony Italooptica

Dbajmy o tym by regularnie i systematycznie pić wodę. To pozwoli utrzymać nam również nasz wzrok w bardzo dobrej kondycji. W każdym z naszych salonów Italooptica czekają na Państwa nasi specjaliści. Służą doradztwem w temacie ochrony i higieny oczu, a także w doborze odpowiednich kropli do oczu. 

 

To również może Cię zainteresować