Zaburzenia widzenia w dobrze dobranych okularach
Zespół suchego oka Italooptica

Niekiedy pomimo dobrze i odpowiednio dobranych okularów, zdarzają się pewne anomalia w postaci zaburzeń widzenia. Warto wówczas skonsultować się z okulistą, by poznać przyczyny, takiej sytuacji oraz by zaczerpnąć informacji jak sobie z nią ewentualnie poradzić. Odbierając w salonie optycznym swoje nowe okulary, jesteśmy pełni optymizmu i nadziei, że nasz wzrok świetnie poradzi sobie z nową zmianą. Bywa i tak, że zmiana okularów to duży szok dla naszych oczu który wiąże się  niekiedy z takimi dolegliwościami jak: zaburzenia bóle głowy, lekkie zawroty, zaburzenia ostrości widzenia. Jak poradzić sobie z okresem akomodacji? Jak długo może on trwać  i jak reagować na nową rzeczywistość dla naszych oczu? – kilka wskazówek w poniższym wpisie. 

Nowe okulary a dziwne widzenie

Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent odbiera nowe okulary i po ich założeniu ma odczucie dziwnego widzenia. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • zmieniona moc w okularach
  • zmiana w konstrukcji soczewek
  • inny kształt oprawek
  • inne zmiany zachodzące na skutek przyczyn niezależnych od korekcji wzroku.

Pamiętajmy, że dolegliwości w postaci  dziwnego widzenia czy też chwilowych zawrotów głowy, mijają po okresie adaptacyjnym.

Jak czyścić okulary - Italooptica Łódź optyk, okulista

Nowe okulary - adaptacja

Za każdym razem, kiedy zaczynasz nosić nowe okulary Twój mózg musi się do nich przyzwyczaić. Zawroty i bóle głowy pojawiają się najczęściej przy większych zmianach mocy soczewek korekcyjnych. Pamiętajmy, że adaptacja czy okres w czasie którego nasze oczy przyzwyczajają się do nowych mocy szkieł, może trwać do trzech tygodni. Ważne jest, by w tym czasie nie rezygnować z noszenia nowych okularów i nosić je kiedy nadarzy się okazja i będzie gotowość. Osoby starsze, mogą potrzebować więcej czasu na adaptację, zwłaszcza kiedy jest znaczna różnica pomiędzy odległościami bliskimi i dalekimi. W takim przypadku okres adaptacji będzie wymagał dłuższego czasu. 

Jak przyzwyczaić wzrok do nowych okularów?

Aby przyzwyczaić się do noszenia okularów, dobrą metodą jest w początkowym etapie – zakładanie ich na krótko. Zakładajmy je na początek kiedy wykonujemy codzienne czynności, i stopniowo wydłużajmy czas ich noszenia. Warto unikać ostrego słońca oraz siedzenia w takich okularach przez długi czas przed komputerem czy też przed telewizorem.

Nowe okulary - problem z ostrością

Nowe okulary – rozmazany obraz niezwiązany ze złym doborem okularów powoduje, że konieczne będzie ustalenie przyczyny złego widzenia. Niekiedy może to wynikać z niepoprawnego ułożenia okularów na twarzy. Inną przyczyną może być występowanie chorób takich jak zaćma, jaskra czy cukrzyca. Są to więc sytuacje, które należy dokładnie zbadać dla dobra osoby, która się mierzy z niewyraźnym widzeniem.

Nowe okulary - zaburzenia widzenia a soczewki progresywne

Zmiana okularów na te z soczewkami progresywnymi, to niekiedy na początku wyzwanie dla naszych oczu. Podczas pierwszych dni to normalne, że mogą pojawić się bóle głowy, oczu, łzawienie czy nawet zaburzenia widzenia. Noszenie szkieł progresywnych, daje możliwość ostrego widzenia we wszystkich odległościach. Szkła progresywne składają się ze stref, które przechodzą płynnie z jednych w kolejne. Okres adaptacji do tego rodzaju soczewek może wydłużyć się nawet do trzech tygodni. Większe utrudnienie mogą mieć osoby starsze,  które potrzebują więcej  czasu by się przyzwyczaić do okularów progresywnych. Pamiętajmy, że systematyczne noszenie nowych okularów, pozwoli osiągnąć pełną strefę komfortu oraz cieszyć się nowymi oprawkami.

Zaburzenia widzenia w nowych okularach

Zdarzają się sytuacje, kiedy na skutek noszenia nowych okularów pojawiają się zaburzenia widzenia. Jeśli jednak czujesz, że okres dyskomfortu z ich powodu wydłuża się i masz trudności aby przyzwyczaić się do nowych soczewek nie ma co zwlekać. Warto wówczas skonsultować się ze specjalistą i poradzić co wówczas w takiej sytuacji należy zrobić. W naszych salonach Italooptica służymy zawsze radą i wsparciem, zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów, oraz do wykonania bezpłatnego badania wzroku.

To również może Cię zainteresować